Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Ako vidím postavenie (najmä) žien v spoločnosti

Domáce práce

Nechcem sem púšťať nejaké feministické názory, ale mnohokrát je to tak, že do roboty chodí muž aj žena a  domáce práce sú čisto na žene. Poznám veľa takých rodín. Nie je fér, že je to všetko aj s deťmi na nej a musí dohliadnuť, aby bolo všetko spravené. Dokonca aj na dovolenke domáce práce viac pripadnú žene. Nebude to predsa robiť jej muž, veď on dovolenkuje...

Alebo ak je žena v domácnosti a muž ide pracovať, on dostáva príjem, ktorý dáva žene a povie sa, že on živí rodinu, ale nedoceňuje sa úloha ženy. Pritom práca v domácnosti je často najťažšia, lebo je na celý deň a  nikto za ňu peniaze nevyplatí. Žena je potom závislá na príjme svojho muža a tým pádom znevýhodnená, pretože je tam rozdiel a  pri rozdieloch automaticky vznikajú konflikty. Čo viac k tomu dodať?

Mne osobne by rozdelenie domácich prác najviac vyhovovalo podľa (samozrejme, vzájomnej) dohody. Teda podľa toho, ako sa nejaký pár medzi sebou dohodne. Dohodu ovplyvňujú osobnosti oboch partnerov a na ich základe si partneri povinnosti rozdelia. Ak napríklad niekto domáce práce nenávidí, tak urobí dajme tomu 30 percent a ten druhý viac, proste sa nejako dohodnú, aby boli spokojní obaja.

 

Ženské hrdinky (z filmov, kníh alebo komiksov)

Nemám žiadne hrdinky, favoritky ani vzory, ani nič také, ale naposledy som videla film Bitka o Sevastopoľ... Teraz si nespomeniem, ako sa tá frajerka volala, ale bola brutálna. Bola to najznámejšia ostreľovačka v dejinách. Bojovala v II. svetovej vojne – to vtedy bolo dosť tabu, nehovorilo sa o tom, o úlohách žien vo vojne. Napríklad tam varili či ošetrovali a o ich činoch sa málo vie a ešte menej hovorí. Skôr sa vyzdvihujú tí, ktorí bojovali priamo na fronte – muži. No ženy im to „zastrešovali“.

 

Muži a ženy

Neviem, kto to má ťažšie. Asi to dosť závisí od toho, kto ako vníma role jednotlivých pohlaví aj ľudí a čo pokladá za ťažšie. Mnohokrát sa napríklad jednotlivcovi zdá, že ten druhý to má ľahšie a práve on obdržal ten najťažší náklad. Vlastné problémy sa mu zdajú výnimočné a akosi dôležitejšie ako problémy ostatných.

No a teraz si uvedomujem, že mám dosť akoby zaujaté názory. Názory v prospech žien. Nie je to ale o fandení ženám. Ja nedržím palce silnejšie ani jednému z pohlaví, ja všetkých beriem ako ľudí, viac ma zaujíma osobnosť človeka a nie jeho pohlavie.

Ženy a užívanie drog

Každá má svoj osobný príbeh, ktorý sa neopakuje, aj keď sa môže podobať na príbehy iných. Ja som čítala na webstránkach rôznych medzinárodných organizácií, ktoré bojujú za ľudské práva – konkrétne za práva užívateliek drog – čosi v zmysle, že tá závislosť alebo už len samotné užívanie drog u žien je problematika komplexnejšia ako pri mužoch, pretože zahŕňa viac faktorov. Veľkú úlohu zohráva aj stigmatizácia, pri ktorej na základe stereotypu v spoločnosti, ktorý akoby predurčoval rolu ženy ako takej, má žena povinnosť starať sa o domácnosť a vychovať deti a takéto veci...

Napadá mi taký pár, ktorý má dieťa, ktoré musí ísť do detského domova. Žena akoby sa za to vinila viac, aj ľudia viac vidia, že mala brucho a bola tehotná. Tiež sa na ňu prenáša väčšia zodpovednosť, keď má dieťa a užíva, keď noci trápi v herniach. Aj pri alkohole. Muž, ktorý chodí do krčmy, je OK, veď je chlap. Ale žena, ktorá si vypije, je často automaticky alkoholička.

Aký máte na túto tému názor vy? Zastavte sa na pokec na výmenách.

 

R.

Tento článok vznikol v rámci projektu Človek z komunity pomáha, s podporou Nadácie pre deti Slovenska z fondu Hodina deťom. Ďakujeme.