Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Alkohol

Alkohol je na Slovensku legálny.
Jazda autom alebo bicyklom pod vplyvom alkoholu je posudzovaná ako priestupok, v prípade ohrozenia iných účastníkov cestnej premávky alebo spôsobenia škody môže byť v SR klasifikovaný trestný čin. Šoférovaním pod vplyvom alkoholu ohrozuješ seba a ostatných.

Účinky

Alkohol je droga, ktorá vyvoláva v menších dávkach pocity eufórie a relaxovanosti,
zvyšuje sociabilitu a znižuje zábrany. Vo vyšších dávkach môže spôsobiť závrate, nutkanie na zvracanie, dehydratáciu, spomaľuje reflexy, zhoršuje rozhodovacie procesy a motorickú koordináciu.
30 a viac drinkov týždenne znamená, že sa môžeš považovať za silného užívateľa: 1 drink = 360 ml piva, 1,5 dcl vina, 45 ml tvrdeho alkoholu.

Detekcia

Detekcia drog v organizme je závislá na mnohých faktoroch (váha, výška, vek, pohlavie, zdravotný stav, chronické resp. jednorázové užitie drogy). V moči to môže byť 6 - 24 hodín.

Riziká

Veľkým rizikom pri užívaní alkoholu je dehydratácia.Hypoglykémia (nedostatok cukru v krvi), cukor je základnou energetickou surovinou dôležitou pre činnosť mozgu a jeho nedostatok môže vyústiť do
únavy, bolestí hlavy či poruchy nálad. Pri dlhodobom užívaní sa zvyšuje tolerancia, na dosiahnutie rovnakého účinku potrebuješ stále väčšie množstvo alkoholu. Dojazd na alkohole sa na nazýva „opica“.
Počas “opice” sa môžu dostaviť poruchy pozornosti, podráždenosť, depresia, bolesť hlavy, vracanie.
Riziko vzniku závislosti.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje:
http://www.thegooddrugsguide.com/ 
http://www.tripproject.ca/trip/
Interné materiály OZ Odyseus