Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Osobný plán prevencie recidív

 • Zotavovať sa zo závislosti od drog je dlhodobý proces. Drogová závislosť sa rozvíja postupne a ako taká nezmizne zo dňa na deň. Tento plán Ti môže pomôcť vydržať bez drog.  Nadväzuje na článok Návraty k drogám – bolestné relapsy a recidívy.

Ponúkam Ti tu ukážku ako môže vyzerať plán prevencie recidív. Podľa návodu, si môžeš vytvoriť ten vlastny, pretože žiaden univerzálny neexistuje. Vo všeobecnosti si musíš odpovedať na nasledujúce otázky a zapísať si ich. Šikmým písmom sú uvedené možné príklady odpovedí.

1. Vytvor si vlastný zoznam všetkých situácií, o ktorých si myslíš, že môžu spôsobiť relaps (jednorazové užitie drogy) alebo recidívu (vrátenie sa k užívaniu):

 • stretnutie kamarátov/tok, ktorí/é užívajú drogy
 • mám pri sebe viac ako 10€ v hotovosti
 • miesta, ktoré mi pripomínajú užívanie drog, kde som užíval/a (vypíš konkrétne miesta)
 • keď si vypijem alkohol
 • keď si zahulím trávu

2. Napíš možnosti/spôsoby riešenia každej vyššie uvedenej situácie. Ako by si ich dokázal/a vyriešiť bez toho, že užiješ drogu?  Na každú  situáciu si napíš viac možností:

Situácia:  Keď si vypijem

 • nebudem vôbec piť
 • nebudem piť tvrdý alkohol
 • nevipijem viac ako... doplň množstvo
 • piť budem len s niekým, kto dokáže dať na mňa pozor

3. Väčšina ľudí, ktorí sa pokúšajú abstinovať, sú na seba príliš prísni. Hovoria si škaredými nadávkami, pripisujú si zlé vlastnosti a mnohé zlyhania. Na ľavú stranu si spisuj všetky „všetky svoje prísne hodnotenia“ a na pravú stranu sa ich pokús zmeniť na pozitívne. Pomôže ti to začať si veriť:

 • Negatívne: Som nemožná/ý, stále myslím na drogy     Pozitívne: Stále myslím na drogy, ale ja to zvládnem bez drog
 • Negatívvne: Som hrozná/ý, nič sa mi nechce             Pozitívne: Je ťažké sa prekonať, ale idem sa aspoň prejsť von
 • Negatívne: Som slabá/ý, nedokážem to                   Pozitívne: Som na začiatku, nie je to ľahké, ale ja to zvládnem

Kedykoľvek si uvedomíš, že nad sebou zmýšľaš negatívne, vytiahni tento zoznam. Napíš si tam negatívne poznámky a zmeň ich na pozitívne vyhlásenia.

4. V časoch náročných situácií, môže byť ťažké robiť všetko správne a zdravo. V čase náročných situácií sa veľa ľudí vráti k známemu spôsobu správania a užije drogu. Ak si včas vytvoríš plán, ako sa vyrovnať s náročnou situáciou, môže to byť užitočné. Urob si zoznam 10 vecí, ktoré môžeš urobiť miesto užitia drogy. Zoznam si daj na miesto, kde ho v prípade potreby ľahko nájdeš. 

   1. Zavolám Lenke a porozprávam sa s ňou
   2. Pôjdem si von zabehať
   3. Navštívim starú mamu
   4. Napíšem si svoje pocity na papier
   5. Upracem si celú izbu
   6. ....................

5. Aby si zabránil/a relapsu alebo recidíve, maj pri sebe vždy zoznam ľudí, ktorým môžeš o svojich pocitoch povedať a na ktorých sa môžeš v ťažkých chvíľach obrátiť. Mali by to byť ľudia, o ktorých vieš, že Ti pomôžu ostať bez drog (priatelia, rodina, ľudia s ktorými si sa liečil/a, terapeuti,...). Zároveň Ti pripomínajú, že nie si na všetko sám/sama.

Napíš si ich meno a telefón. Čím viac, tým lepšie.

6. Napriek všetkému úsiliu nie je vždy možné, aby sa zabránilo relapsu (pošmyknutiu) a recidíve.  Mnohí ľudia majú tendenciu byť v čase pošmyknutia na seba veľmi tvrdými alebo už ostanú pri užívaní drog a zrecidívujú.  Je však dôležité uvedomiť si, že nikto nie je dokonalý. Ak máš zlý deň, môžeš si odpustiť. Zahoď to za hlavu a poď ďalej na ceste abstinencie. Nemôžeš zmeniť, čo sa stalo, ale môžeš zmeniť svoju budúcnosť k lepšiemu. To najlepšie, čo môžeš pre seba spraviť je nevzdávať sa kvôli jedno rázovému užitiu drogy a pokračovať v abstinencii. To si vyžaduje veľa sily a odvahy. Ak si užil/a drogu, pokús sa zistiť prečo sa tak stalo.

Posaď sa a pokús sa zistiť, ako si sa cítil/a pred tým, ako došlo k relapsu (k užitiu drogy)
Zapíš si ako si sa cítil/a pred, počas a po relapse
Urob si plán, čo urobíš inak ak sa ocitneš v podobnej situácií alebo budeš cítiť podobné pocity. Čo urobíš inak, aby si sa vyhol/vyhla užitiu drogy?

 • Zavolaj niekomu a komu môžeš povedať, čo sa stalo a ako sa cítiš  (priateľovi, terapeutovi, členovi rodiny, atď)
 • Uvedom si, že len preto, že si mal/a relapa a užil/a si drogu, neznamená to, že sa Ti nepodarí abstinovať. Znamená to len, že ešte stále existujú vnútorné pocity alebo situácie, ktoré je potrebné riešiť.
 • Buď k sebe  dobrý/á a urob pre seba niečo pekné.
 • Pamätaj si, že nie je žiadna hanba užiť drogu, nie je žiadna hanba pošmyknúť sa a že je v poriadku požiadať o pomoc a hovoriť o tom.
 • Urob si zoznam vecí, ktoré môžeš urobiť pre seba, aby si zmiernil/a pocity  viny: 
   kúpim si  niečo pekné,  pôjdem do kina,  dám si voňavý kúpeľ,  pustím si veselú hudbu, pôjdem na návštevu za Jarkou ...... čím viacej tým lepšie.

Pamätaj, že nie si sám/sama. A to aj v prípade, keď si sa pošmykol/pošmykla a užil/a si drogu. Dostaneš sa z toho von len si to vyžaduje čas. Dúfam, že tento plán prevencie relapsu Ti v tom pomôže.

  Zdroj: http://www.mirror-mirror.org/relplan.htm, autor: Colleen Thompson