Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Extáza

Extáza je  ilegálna látka, užitie a stav pod vplyvom drogy nie je ilegálne, za prechovávanie a manipuláciu s akýmkoľvek množstvom tejto môžeš byť v trestne stíhaný. Jazda pod vplyvom drogy v prípade nehody s ohrozením účastníkov cestnej premávky môže byť klasifikovaná v SR ako trestný čin. Šoférovaním pod vplyvom extázy ohrozuješ seba a ostatných.

Účinky

Extáza je stimulant, ktorý vyvoláva pocity emocionálnej otvorenosti a zvýšenej empatie
sebadôvery, energie, môže znižovať zábrany. Maximálny účinok trvá1,5 h. - 3 h. po užití. V
prípade, že v tabletke sú prímesy je nástup účinku dlhší ako 30-40 min. Počas dojazdu
môžeš zažívať miernu depresiu, zlú náladu alebo podrádždenosť.

Detekcia

Detekcia drog v organizme je závislá na mnohých faktoroch (váha, výška, vek, pohlavie,
zdravotný stav, pravidelné resp. jednorázové užitie drogy). Extáza v moči pretrváva 1 - 3
dni pri jednorázovom užití, 3 - 5 dní u chronických užívateľov.

Riziká

Prehriatie organizmu, najmä na parties kde je teplo, vydýchaný vzduch, po užití vyšších dávok a v dôsledku účinku prímesí). Extáza sa na čiernom trhu často predáva s rôznymi prímesami (testovanie tabletiek na parties dokázalo veľké percento iných látok v tabletkách ako speed, paracetamol, PCP, ketamín a iné nebezpečnejšie látky ako je samotné MDMA). Prímesi sú zodpovedné za väčšinu rizík.
Serotonínový syndróm vzniká pri vysokých hladinách serotonínu v mozgu. Syndróm spoznáš podľa vysokej teploty, nevoľnosti až zvracania, rozrušenia a nepokoja, rýchlej činnosti srdca. Riziko serotonínového syndrómy zvyšujú prímesi v extáze, lieky s MAO inhibitórmi, užitie vysokých dávok a častá frekvencia užívania extázy, kombinácia s inými drogami, ktoré ovplyvňujú serotonín (napr.: pervitín). Mnoho ľudí cíti nasledujúci deň po užití extázy únavu a depresiu, viac o post-depresii nájdeš TU. Potrebujú deň voľna na
regeneráciu. U ľudí, ktorí majú genetickú predispozíciu ku vzniku depresie môže užitie
extázy spustiť depresívne ochorenie.

 

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

 

Zdroje:
http://www.thegooddrugsguide.com/ 
http://www.tripproject.ca/trip/
interné materiály OZ Odyseus