Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Žltačka typu C

Žltačka (hepatitída)  typu C (HCV) je zápalové ochorenie pečene, ktoré je spôsobené vírusom hepatitídy typu C.  Vírus HCV napáda pečeňové bunky a môže spôsobiť závažný zápal pečene spojený s dlhodobými komplikáciami (napr.: cirhóza pečene, rakovina pečene). Žltačka typu C je bežná na celom svete. Odhaduje sa, že celosvetovo sa hepatitída typu C týka 3 percent ľudí z celého sveta (z toho 4 milióny v Európe). (8)

Prenos vírusu hepatitídy si nemusíme ani všimnúť kvôli nešpecifickým príznakom. Preto najistejšia možnosť ako zistiť, či máš alebo nemáš hepatitídu typu C je test. Viac ako u 40 percentách prípadoch, nie je známy rizikový faktor  prenosu. Medzi najzraniteľnejšie skupiny patria ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy a zdieľajú pomôcky na injikáciu. (8) (OZ Odyseus predpokladá, že každý druhý človek injekčne užívajúci drogy v programe Chráň sa sám žije so žltačkou typu C. (pozn. autorky)

Zo 100 ľudí, ktorí sa nakazili hepatitídou typu C

  • sa 40 úplne zotaví a
  • u 60 ľudí hepatitída prejde do chronického štádia. Ochorenie trvá dlhší čas a pomaly sa vyvíja. Práve ľuďom z chronickou hepatitídou hrozí cirhóza alebo rakovina pečene. (8)

Hepatitída typu C prebieha v dvoch štádiách – akútnom a chronickom.

Akútne štádium HCV

Je veľmi nepravdepodobné, že niekto spozoruje svoje akútne štádium. Trvá väčšinou 6 mesiacov po infikovaní.(2,3) Počas akútnej fázy dochádza k zvýšenému množeniu vírusu HCV v tele. Väčšinou bez príznakov-  až 80percent ľudí nemá žiadne príznaky (8). Ak sa aj príznaky objavia, sú veľmi nešpecifické:  bolesti brucha, únava, horúčka (3,8), nechutenstvo či nevoľnosť (8). Na začiatku akútneho štádia testy na protilátky HCV vyjdú tzv. falošne negatívne. Dôvodom je, že telo ešte nemá protilátky vytvorené.  Akútne štádium hrá významnú úlohu aj pri liečbe HCV. V akútnom štádiu sa niektorí vyliečia spontánne. Uvádza sa, že šanca na vyliečenie sa pohybuje v rozpätí 15-30% (3). Je to malý zázrak. Náš imunitný systém vyhrá nad vírusom HCV bez pomoci liečby. Ako spomienka ostávajú v tele protilátky.

Protilátky na HCV a testovanie
Spomínali sme, že počas akútneho štádia vznikajú protilátky HCV. Nie je stanovená  presná doba vzniku. Niektoré zdroje uvádzajú, že to telu 3 týždne až-3 mesiace (3) a iné, že to trvá 2- 6 mesiacov (7) po prenose. To znamená, že test na protilátky HCV spoľahlivo vyjde až 6 mesiacov po prenose. Test na protilátky HCV nie je jediný, ktorí stačí na potvrdenie diagnózy. Pokiaľ test na protilátky HCV vyjde reaktívne/pozitívne, je nutné vykonať ešte test na vírus HCV. Je to preto, lebo protilátky HCV ostávajú v tele aj po vyliečení a test na ne reaguje. Na záver ešte jedna pripomienka. Protilátky HCV, neposkytujú ochranu pred ďalším nakazením sa HCV. Je dôležité sa pred HCV chrániť celý život.

Chronické štádium HCV

Väčšina ľudí nemá šťastie, že by sa spontánne vyliečili. Chronické štádium nastupuje po 6 mesiacoch. Je to po tom, čo imunitný (obranný) systém tela prehral boj nad vírusom HCV. Teraz je potrebná liečba na vyliečenie HCV. (4) Chronická infekcia nie je jediné ochorenie, ale je to súbor príznakov a zdravotných ťažkostí (8). Pod chronickým štádium rozumieme dlhotrvajúce ochorenie – 20 až 30 rokov (4). Počas rokov sa vírus HCV množí a preniká do orgánov v tele. Najväčší vplyv má vírus žltačky typu C na pečeň. Vírus žltačky typu C pečeň poškodzuje. V poslednej dobe sa ukazuje, že vírus HCV má škodlivý vplyv aj na imunitný (obranný) systém (5) tela. Vírus žltačky typu C má vplyv na celé telo. Človek môže pociťovať: sucho v ústach, problémy so spánkom, únavu, depresie, poškodenie obličiek,  bolesti kĺbov a svalov. (1)
Prvých 10 rokov je väčšinou bez príznakov. Človek môže ojedinele cítiť bolesť v bruchu (pod pravým dolným rebrom, na mieste kde je pečeň alebo len nešpecifickú tupú bolesť brucha). Táto bolesť súvisí s poškodzovaním pečene, ktorú vírus HCV spôsobuje. Ďalším príznakom, ako nechutenstvo k jedlu, úbytku hmotnosti, slabosti či vyrážkam na dlaniach, nemusia ľudia užívajúci drogy prikladať veľkú váhu. Dajú sa ľahko zameniť za dôsledok dlhoročného užívania drog. (4)

Lekári nevedia predpovedať či sa vážne problémy u konkrétneho človeka vyvinú alebo nevyvinú. To ako sa choroba rozvíja veľmi závisí od každého konkrétneho človeka – jeho stavu zdravia, veku, stupňa poškodenia pečene, životného štýlu či konkrétneho typu vírusu HCV. Niekto aj po 10 rokoch života s HCV dosiahne minimálne poškodenie pečene, iný môže do 10 rokov mať rozvinutú cirhózu (stvrdnutie) pečene až umrieť v dôsledku HCV. Predpokladá sa, že  je potrebných priemerne 20 rokov, aby vírus HCV pečeň vážne poškodil. (5,8)

Cirhóza pečene
Cirhóza a rakovina pečene patria k tým najvážnejším komplikáciám HCV infekcie. Bez pečene nemôžeme žiť. Avšak pečeň má veľkú schopnosť sa sama obnovovať. Pamätáte sa na starodávnu grécku báj o Prometeusovi? Zeus ho potrestal za to, že ukradol oheň. Dal ho priviazať ku skale. Každý deň k nemu zlietal orol a trhal mu pečeň z tela. Pečeň mu počas dňa opäť dorástla a tak orol deň čo deň mal čo jesť. Tak nejako odoláva pečeň aj vírusu HCV.

Cirhóza pečene (v kontexte HCV infekcie) je výsledkom dlhodobého pôsobenia vírusu HCV na pečeň. Vírus spôsobuje vážne zjazvenia pečene (známe ako fibróza).  Zároveň sa bunky pečene poškodzujú a pečeň vyplňujú nefunkčné zhluky buniek. Nastáva tzv. stvrdnutie pečene. Pri cirhóze zjazvenia a zhluky nefunkčných buniek sťažujú funkciu pečene. Vyskytuje sa u 20-30% ľudí s chronickou žltačkou typu C. V najhoršom vírus HCV spôsobuje zlyhanie pečene  alebo rakovinu pečene. Našťastie sa to týka nízkeho počtu ľudí. (6)


Žiť s vírusom HCV znamená žiť so závažným ochorením. Našťastie sa ochorenie rozvíja pomaly. Vďaka tomu máme čas rozhodnúť sa, či nastúpime na liečbu HCV a čas splniť všetky podmienky zdravotných poisťovní.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje info: (1) http://www.cpmc.org/learning/documents/hepatitisc-ws.html#Does%20Hepatitis%20C%20Affect%20My%20Whole%20Body?,  (2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18477352, (3) http://www.hepctrust.org.uk/Hepatitis_C_Info/Stages+of+Hepatitis+C/The+acute+phase, (4) http://www.ehow.com/about_5494628_hepatitis-effects-treatment.html  (5) http://www.hepctrust.org.uk/Hepatitis_C_Info/Stages+of+Hepatitis+C/The+chronic+phase  (6) Guide to hepatitis C for people living with HIV. (2009). vyd.: HIV I-base. www.i-Base.info (7) http://www.hcvadvocate.org/hepatitis/factsheets_pdf/antibody_test.pdf (8) http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/whocdscsrlyo2003/en/index3.html