Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

HCV - Hepatitída typu C

HCV – Hepatitída typu C

Tento článok som napísala, pretože sa užívatelia/ ky často krát stretávajú s vírusom hepatitídy typu C, hlavne ak užívajú drogy injekčným spôsobom. Môžete sa v ňom oboznámiť s rôznymi spôsobmi prenosu HCV a zároveň s tým ako sa pred infikovaním chrániť.

 1.časť – Delenie vírusov HCV a spôsoby prenosu

 

   Injekčný užívatelia/ injekčné užívateľky sú viac ohrození/é  ochorením HCV (hepatitídou typu C ), pretože injekčné užívanie drog patrí z pohľadu harm reduction k najviac rizikovým z pohľadu krvou prenosných ochorení. Znamená to, že ak človek užíva drogy injekčne je viac ohrozený prenosom napr. hepatitídy typu B, C keďže tieto tri ochorenia sa prenášajú krvou. Existuje celý rad spôsobov ako sa človek môže nakaziť. Vírusu sa prenáša používaním spoločnej ihly či ďalších nástrojov na užívanie drog. Tento článok je o tom aké typy HCV u nás na Slovensku poznáme a akými rôznymi spôsobmi sa hepatitída typu C prenáša.

  

   Je jednoduché hovoriť o HCV ako o jednom víruse, to však nie je pravdivé. Existuje mnoho vírusov hepatitídy typu C.

   Hlavné delenie HCV je na jeho genotypy. Zatiaľ ich poznáme jedenásť.

Rôznorodosť vírusu hepatitídy typu C je dôvodom prečo naň nemáme očkovaciu látku a taktiež dôvodom toho, že nie vždy sa infekcia HCV vylieči. Druh HCV ovplyvňuje typ liečby HCV. Pri opakovanom infikovaní sa vírusom hepatitídy typu C sa môže človek infikovať novými druhmi HCV vírusu. Tak isto sa môže človek, ktorý už má hepatitídu typu C infikovať inými druhmi HCV. To zhoršuje zdravotný stav a môže priniesť nižšiu šancu na vyliečenie.

 

 

Prenos žltačky typu C (Vírusu HCV):

   Vírus sa prevažne prenáša priamym kontaktom s nakazenou krvou. Existuje celý rad spôsobov ako sa môže človek touto chorobou nakaziť.

- Infikovaná krv a krvné produkty (orgány pre transplantáciu):

Do objavenia vírusu HCV v roku 1989 sa netestovala krv na jeho prítomnosť a krvné transfúzie boli častým zdrojom nákazy. Od roku 1992 sa vo väčšine krajín vykonávala kontrola krvných produktov a darcov krvi na prítomnosť vírusu žltačky typu C. Toto štandardné testovanie zaisťuje že pacientom/kám bude podaná krv bez vírusu HCV a iných vírusov.

 

- Spoločné používanie ihiel a ďalších nástrojov pri užívaní drog:

Injekční uživatelia/ injekčné uživateľky drog patria dnes medzi skupiny najviac ohrozené hepatitídou typu C. Stretávam sa s tým, že užívatelia/ užívateľky používajú na aplikáciu drogy spoločnú ihlu alebo tiež lyžičku, filter, škrtilo či nádobku so spoločnou vodou. Taktiež prenos HCV hrozí pri zdieľaní snafky - (brčka na šnupanie). Spolu s drogou putuje do tela aj vírus HCV.

- Poranenie ihlou:

Lekári/ky a zdravotné sestry/ošetrovatelia môžu byť vystavení/é riziku infekcie vírusom HCV pokiaľ ošetrujú pacienta/ku a dôjde u nich k pichnutiu sa infikovanou ihlou.

- Liečebné chirurgické alebo iné zákroky:

Striktné postupy na ochranu pacientov/tiek pred infekciou a zaistenie ich bezpečnosti platia dnes vo väčšine krajín. Na Slovensku sa dodržiavajú prísne hygienické opatrenia a nákaza touto cestou nehrozí. V rozvojových krajinách kde nie je kladený taký dôraz na hygienu (sú používané nedostatočne sterilizované nástroje), môže počas lekárskych prehliadok, chirurgických alebo zubných zákrokov dôjsť aj k prenosu vírusu hepatitídy typu C.

 

- Tetovanie, piercing a akupunktúra:

K prenosu HCV môže dôjsť aj v prípade použitia nesterilných nástrojov pri tetovaní, piercingu a akupunktúre. V tetovacích a piercingových salónoch tiež v ambulanciách akupunktúry musia platiť rovnako prísne hygienické postupy ako v ordinácií lekára a iných zdravotných zariadeniach.

 

 

- Riskantné sexuálne praktiky:

V heterosexuálnych vzťahoch sa prenos vyskytuje pri pohlavnom styku napr. počas menštruácie, taktiež riziko prenosu HCV je spojené hlavne s nechráneným análnym sexom, sexom s viacerými partnermi alebo pohlavným stykom medzi mužmi. Preto je dôležité používať mužské alebo ženské kondómy a lubrikačné gély, ktoré znižujú riziko prenosu krvou a pohlavne prenosných ochorení. Pravdepodobnosť nákazy pri sexe je tiež výrazne vyššia u rizikových praktík, pri ktorých hrozí poranenie kože alebo sliznice.

- Tehotenstvo a pôrod:

Žltačka typu C môže ohroziť človeka už od prvých sekúnd jeho života. Počas pôrodu môže byť vírus prenesený z matky na dieťa. Približne päť zo sto detí, narodených matkám, sa týmto vírusom nakazí počas pôrodu.

   Po prečítaní môjho článku môžete sami zistiť, že existuje mnoho vírusov hepatitídy typu C.. Predpokladá sa že sú ich tisíce. Rôznorodosť HCV je dôvodom prečo naň nemáme očkovaciu látku a taktiež dôvodom toho, že nie vždy sa infekcia HCV vylieči.

   Vírus sa prevažne prenáša priamym kontaktom s nakazenou krvou a preto existuje celý rad spôsobov ako sa môže človek touto chorobou nakaziť.

   Najčastejšie sa medzi užívateľmi HCV prenáša používaním spoločných ihiel a ďalších nástrojov pri užívaní drog. Ak na aplikáciu použijú spoločnú ihlu, tiež lyžičku, filter, škrtilo či nádobku so spoločnou vodou, zdieľajú spoločnú snafku – (brčko na šnupanie), sú vo zvýšenom riziku prenosu hepatitídy typu C. Treba používať zakaždým sterilné striekačky a vlastné nástroje na užívanie drog. Taktiež sa netreba zabudnúť chrániť pri sexe a používať kondómy a lubrikačné gély. Týmto spôsobom predchádzame riziku, že HCV dostaneme.

Zdroje:

http://www.zltackatypuc.sk/nakaza-hepatitidou-c/

Brožúrka OZ Odyseus Hepatitída typu C.2012. ISBN 978-80-970070-3-4

Autor:

Bebe - PH Demon Core

Tento článok vznikol v rámci projektu Človek z komunity pomáha, s podporou Nadácie pre deti Slovenska z fondu Hodina deťom. Ďakujeme.