Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Liečba hepatitídy typu C

Liečba hepatitídy typu C je možná. Liečba je veľmi prospešná v začiatkoch infekcie, kedy ešte poškodenie pečene nie je významné. Včasná liečba zvyšuje šance na úplné odstránenie vírusu z tela. Samozrejme začať liečbu je dôležité hneď ako je to pre vás možné.

Liečba hepatitídy typu C pre ľudí, ktorí aktívne užívajú drogy, na Slovensku je možná len ak si ju pacienti plne hradia. To je pre väčšinu z nich podmienka, ktorú nemôžu splniť. Na Slovensku je možné podstúpiť liečbu  hepatitídy typu C bezplatne, ak človek užívajúci drogy začne abstinovať a predloží potvrdenie o polročnej abstinencii. Nie všetky krajiny však dodržujú tento postup. Napríklad vo Veľkej Británií odporúčajú bezplatnú liečbu aj pre ľudí, ktorí aktívne užívajú drogy.

Ľudia, ktorí sa novoinfikovali vírusom hepatitídy typu C si musia zvážiť pozitíva a negatíva liečby hepatitídy typu C. Medzi negatíva liečby patria stanovené podmienky alebo nežiadúce účinky liečby. Pred začatím liečby sa zisťuje genotyp hepatitídy typu C, ktorým je človek infikovaný. Stanovenie genotypu pomáha predvídať úspešnosť liečby. V súčasnopsti poznáme 6 genotypov hepatitídy typu C.


Úspešnosť liečby závisí aj od faktorov akými sú:
* Genotyp
* Vek – mladší ľudia majú lepšiu prognózu
* Pohlavie
* Stupeň poškodenia pečene

V súčasnosti sa štandartne lieči hepatitída typu C kombináciou liekov: ribavirín a pegylovaný interferón.
Interferón je umelé liečivo, ktoré napodobňuje prirodzene produkovaný interferón ako reakciu tela na vírus hepatitídy typu C. Interferón bráni vírusu spôsobovať poškodenie pečene. Pegylovaný interferón je vlastne pomalá verzia tohto lieku. Stačí ho podávať raz týždenne. Ľudia sa ho učia injikovať pod kožu (subkutánne).
Ribavirín je tiež umelé liečivo, ktoré sa využíva pri liečbe viacerých vírusových ochorení. Pri liečbe hepatitídy je vždy podávaný spolu s interferónom, nikdy nie osamote. Podáva sa vo forme kapsúl dvakrát denne.

Nežiadúce účinky liečby:
Oba tieto lieky pôsobia ja nežiadúco na ľudský organizmus. Závažnosť nežiadúcich účinkov je rôzna. Väčšina ľudí však, najmä v začiatkoch liečby, pociťuje nejaké z prejavov nežiadúcich účinkov. Medzi ne patria napríklad: príznaky podobné chrípke, bolesť hlavy, únava, depresia, nevoľnosť, anémia. Počas liečby na hepatitídu typu C sa neodporúča otehotnieť, pretože lieky môžu oškodiť alebo zabiť plod.

Doplnkovou starosltivosťou k liečbe hepatitídy typu C je
* Riešenie depresie, ktorá môže značne ovplyvniť kvalitu života
* Väčšina ľudí nepotrebuje nejakú špeciálnu diétu. Avšak je dôležité stravovať sa zdravo a vyvážene. To znamená, že sa odporúča jesť pravidlene 5krát denne. Je dôležité sa vyhýbať príliš mastným a príliš sladkým potravinám. Stravovanie však môže komplikovať nechutenstvo a zažívacie problémy (napr.: hnačky)
* Ľudia, ktorí sú na liečbe hepatitídy typu C by sa mali vyhnúť alkoholu. Výskumy preukázali, že alkohol zhoršuje infekciu hepatitídy typu C a urýchľuje rozvoj cirhózy pečene.

Zdroje: http://www.britishlivertrust.org.uk/home/health-professionals/literature-for-professionals/a-professionals-guide-to-hepatitis-c-and-injecting-drug-use/testing-for-hepatitis-c.aspx, prístupné 29. júna 2011, http://www.aidsmap.com/v634436470425970000/file/1050645/hepatitis_ENG_2010_web_pdf.pdf? prístupné 29. júna 2011

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívanie drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc.