Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Prevencia a prenos HCV

Na informácie o prenose HCV na týchto stránkach narazíte často. Odpustite mi túto obsesiu, ale to, aby sa ľudia užívajúci drogy žltačkou typu C nenakazili, to je pre mňa veľmi dôležité. Preto ponúkam článok, kde je o prenose HCV všetko pekne pohromade.

HCV je krvou prenosné ochorenie

Ľudia sa nemôžu nakaziť žltačkou typu C  bežným kontaktom. Nemôžu sa nakaziť, ak cestujú spolu v autobuse, ak sa spolu stretávajú, jedia, bývajú a podobne. Najnebezpečnejšia je pri žltačke typu C krv. Žltačka typu C je krvou prenosné ochorenie. Preto je dôležité vyhýbať sa krvi. Vírus v krvi je veľmi odolný a ťažko sa ničí. Na prenos stačí veľmi malé množstvo. Toto množstvo nie je viditeľné voľným okom. Preto sa nemôžete spoliehať na to, že ak je lyžička na injikovanie na pohľad čistá, že sa na nej nenachádza vírus HCV.

Riziko prenosu HCV pri injekčnom užívaní je najvyššie

Injekčné užívanie patrí k najrizikovejším spôsobom prenosu HCV. Pozrime sa na rôzne možnosti, ako sa môže žltačka typu C preniesť na druhého človeka:

  • Pri injekčnom užívaní je to cez zdieľanie injekčnej striekačky. Nikdy nezdieľajte s nikým injekčnú striekačku. Je v nej dostatok krvi, ktorá stačí na prenos HCV. Jediná šanca ako sa nenakaziť, je nepožičiavať si od nikoho injekčnú striekačku. Myslite na to aj pri svojich partneroch či partnerkách alebo rodinných príslušníkov. Ak užívate viacerí, využívajte rôzne označenia striekačiek, aby ste vedeli, ktoré ihly sú vaše a ktoré toho druhého.

  • Pri injekčnom užívaní je to aj cez zdieľanie  všetkých pomôcok na injikáciu. Na rozdiel od vírusu HIV, je vírus HCV odolnejší. Uchytí sa aj na ostatných pomôckach na injikáciu. Preto musíte vedieť, že ak si požičiavate lyžičku/SteriCup, ohrozujete sa prenosom vírusu HCV. Požičiavanie použitého filtra, je rovnako nebezpečné. Aj voda v spoločnej nádobe, ktorá stojí na dílerskom stole či kamarátovom stole, môže spôsobiť prenos vírusu HCV, ak si z nej viacerí naberajú vodu. Nikdy s nikým nezdieľajte injekčné striekačky, lyžičku, štuple, filtre, vodu či škrtidlo!!! Ak musíte zdieľať materiál na injikáciu, tak ho dezinfikujte podľa svojich možností (napr.: dezinfekčným prostriedkom, alkoholákom, preváraním, preplachovaním v studenej vode). I keď to nezaručí, že zabránite prenosu HCV vírusu, môžete toto riziko znížiť.

  • Pri injekčnom užívaní môže k prenosu dôjsť aj počas nastreľovania druhého človeka.  Niekto sa nevie nastreliť sám a tak poprosí niekoho zručnejšieho. Predstavujem si tú situáciu. Najskôr si dá ten, ktorí bude nastreľovať – aby mal istejšie ruky. Avšak už vtedy sa na jeho rukách môžu objaviť malé čiastočky krvi, ktoré stačia na prenos vírusu HCV. Cez  špinavé ruky ich môžete preniesť na druhého človeka. V tomto prípade je možné zabrániť prenosu HCV, jedine, ak použijete rukavice. Riziko prenosu, sa môže ešte znížiť, umytím rúk a ich dezinfikovaním.

S ďalších spôsobov užívania drog nie je bez rizika šnupanie a fajčenie cracku. Zdieľanie trubičiek na šnupanie a požičiavanie si crackových fajok môže viesť k prenosu HCV. Riziko prenosu týmto spôsobom sa radí k tym nižším. Táto téma ostáva ešte neprebádaná a je potreba ďalších výskumov.

Riziko prenosu HCV sexom je nízke

Opäť je tu jeden rozdiel oproti vírusu HIV. Vírus HIV sa ľahko prenáša nechráneným sexom. Pri víruse HCV to tak nie je. Vírus HCV môžeme nájsť v mužskom semene i ženských vaginálnych výlučkoch. Avšak stále nie je jasné, či je možné nechráneným sexom nakaziť druhého človeka vírusom HCV. Riziko prenosu HCV vírusu pri nechránenom vaginálnom a orálnom sexe je veľmi nízke. Vo všeobecnosti bolo vypočítané na menej ako 1% (1). Toto percento zvyšuje prítomnosť menštruačnej krvi, krvi pri sexe všeobecne alebo prítomnosť iného pohlavne prenosného ochorenia (napr.: HIV, syfilis).

Nechránený análny sex predstavuje najvyššie riziko prenosu HCV pri sexe. Riziko prenosu HCV pri análnom sexe bolo vypočítané na 15% (2). Takže žltačku typu C môžete pri sexe preniesť najmä, ak praktizujete nechránený anál sex do zadku). Preto pri análnom sexe použite vždy kondóm a lubrikačný gél.

Aj napriek nízkej šance prenosu HCV vaginálnym a orálnym sexom, sa vždy odporúča používať kondóm (ženský alebo mužský). Pre istotu.

Zabudnite na požičiavanie žiletiek a zubných kefiek

Už sme spomínali, že vírus HCV sa neprenáša bežným kontaktom. Vždy ide o prítomnosť krvi. V bežnom živote, môže ísť najmä o požičiavanie si žiletiek, zubných kefiek a manikúrových nožničiek.  Na všetkých týchto predmetoch, je možné, že sa objaví malé množstvo krvi (keď sa napr:. porania ďasná pri umývaní zubov alebo sa porežete pri holení). Toto množstvo je dostatočné na prenos HCV vírusu. Preto sa nikdy nedeľte o žiletky, zubné kefky či nožničky. Aj keď môžete pôsobiť ako „lakomci“, môžete tým ochrániť zdravie druhého človeka.

Tetovanie vo väzení? Ani náhodou!

Absolvovať tetovanie vo väzení patrí k rizikovým situáciám, čo sa týka prenosu HCV. Aj preto sa tetovanie vo väzení trestá. Nie je možné zabezpečiť sterilné prostredie (tak ako v tetovacom štúdiu). Ihla, ktorou sa tetuje, väčšinou už potetovala viacerých ľudí.  Takže ak chcete tetovanie, radšej si ho obstarajte v tetovacom štúdiu. Je to bezpečnejšie. To isté platí aj pre piercing.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívanie drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje info: (1) http://i-base.info/guides/hepc/hiv-hcv-and-sex, (2) http://sexandhepc.com/odds.html Zdroje obr.: http://realtruth.org/images/drugs_heroin_injecting-ashz-090317.jpg,http://streetganglife.com/wp-content/uploads/2011/05/prison_cell.jpg