Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Heroín

ilustracia heroinUžívanie heroínu je vážnym problémom v mnohých krajinách

Heroín sa vyrába z morfínu, prírodného výťažku rastliny mak siaty. Obyčajne vyzerá ako hnedý alebo biely prášok. Hnedý heroín je prioritne určený na fajčenie (preto sa pri injikácií do neho musí dávať "niečo kyslé", aby sa rozpustil).

Užívanie heroínu sa spája so závažnými zdravotnými problémami ako napr.: smrteľné predávkovanie, spontánny potrat a syndróm závislosti. Pokiaľ sa heroín užíva injekčne, tieto problémy sa rozširujú o mnoho ďalších spojených s injekčným užívaním: o kolapsy žíl, abscesy a vírusové ochorenia (napr.: HIV/AIDS, žltačka typu B a C).

Účinky heroínu... jednoducho

Prvé účinky človek pocíti po chvíľke od užitia heroínu. Skoro po injikácii (alebo inhalácii) heroín prekonáva krvnou cestou mozgovú bariéru. V mozgu sa zmení na morfium a rýchlo sa naviaže na opiátové receptory v mozgu.

Obyčajne práve vtedy ľudia pocítia intenzívne príjemný pocit, tzv. rauš (avšak tento pocit vie najlepšie opísať práve no/ona žsám/sama). Intenzita tohto pocitu závisí od veľkosti dávky heroínu, od jeho čistoty, od spôsobu užitia a od toho ako rýchlo sa dokáže na opiátové receptory naviazať.

Okrem heroínového „raušu“ sa obyčajne dostaví teplo, červeň pokožky, sucho v ústach, pocit na zvracanie (skôr v začiatkoch užívania) a intenzívne svrbenie tela. Po týchto prvotných účinkoch, bývajú ľudia obyčajne utlmení, pretože heroín centrálny nervový systém ukľudňuje. Rovnako sa ukľudňuje aj činnosť srdca. Dýchanie býva často plytké.

Heroín v mozgu... jednoducho

  • môže znížiť dýchanie zmenou neurochemickej aktivity v mozgu, ktorá zabezpečuje kontrolu hlavných  funkcií tela.
  • môže spôsobiť príjemný pocit zmenou  funkcie limbického systému, ktorý kontroluje emócie.
  • môže blokovať bolesť, ktorú signalizuje telo.

Pravidelné užívanie heroínu a syndróm závislosti

Pravidelné užívanie heroínu vedie k závislosti. Závislosť je dlhodobé ochorenie, ktoré je známe vysokou mierou relapsu. To znamená, že mnoho ľudí, ktorí absolvovali liečbu závislosti od heroínu, sa k užívaniu po čase vrátia (relapsujú). V zahraničnej literatúre sa často spomína, že práve relapsy sú súčasťou liečby závislosti od heroínu. Preto mnohé liečebné programy považujú tému „relaps a čo s ním?“ za súčasť liečby.

Závislosť sa charakterizuje aj ako nekontrolované užívanie drog, pretože telo potrebuje zažívať opätovne neurochemické a molekulárne zmeny v mozgu.

Pre heroín je charakteristický

  • nárast tolerancie (napr.: človek po užívaní heroínu nezažíva také pocity ako na začiatku),
  • neodolateľná túžba po jeho opätovnom užití.

Oba tieto faktory len zvýrazňujú potrebu užívania heroínu. V tomto bode mnoho ľudí užívajúcich heroínu venuje stále viac a viac času heroínu (zarábajú naň peniaze, kupujú ho, užívajú ho, zháňajú si pomôcky na jeho užitie atď).

Syndróm závislosti od heroínu a abstinenčný syndróm

Závislosť od heroínu charakterizuje aj abstinenčný syndróm, ktorý sa dostaví, keď ľudia prestanú heroín užívať. Telo  heroín potrebuje v prípade jeho nedostatku. Abstinenčný syndróm sa hlási pár hodín (cca po 6-8 hodinách) od posledného užitia. Najvýraznejšie príznaky abstinenčného syndrómu sa prejavia medzi 24 a 48 hodinami od posledného užitia a odznejú približne po týždni. Abstinenčný syndróm nemusí usmrtiť zdravého dospelého človeka, avšak môže byť príčinou smrti nenarodeného dieťaťa v bruchu tehotnej ženy. V každom prípade je najlepšie ho zvládnuť za asistencie lekárov.
Príznakmi abstinenčného syndrómu môžu byť napr.: bolesť kĺbov a kostí, nespavosť, zvracanie, hnačky, zimnica.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje:

www.drugabuse.gov 2005, Heroin abuse and addiction in NIDA research report 

Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.