Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Abstinenčný syndróm na heroíne

Abstinenčný syndróm na heroíne poznajú ľudia, ktorí sú od heroínu závislí. Niektorí tvrdia, že je to najväčšia bolesť akú kedy zažili. Iní tvrdia, že je to ako silnejšia chrípka. Každý to bude mať asi inak, aj v závislosti od dĺžky užívania, typu heroínu či spôsobu jeho užitia. O heroínových abstinenčných príznakoch sa mnohokrát hovorí ako o „pekelnom“ utrpení. Niektorí odborníci však toto tvrdenie považujú za mýtus a za pokus o odstrašenie. Ako môže vyzerať abstinenčný syndróm od heroínu? Pozrime sa na to.

Poznáme akútny abstinenčný syndróm a post-akútny abstinenčný syndróm.
Akútny abstinenčný syndróm nastáva bezprostredne po odňatí heroínu. Objavuje sa tak po 8- 12 hodinách od poslednej dávky. To je samozrejme otázne, pretože prejavy abstinenčného syndrómu závisia od viacerých faktorov. Trvá obyčajne 3- 5 dní a súvisí so zmenami, ktoré nastupujú pri vyplavovaní heroínu z tela. Niektorí autori preferujú komplexnejší pohľad na abstinenčné príznaky a delia ho na 3 fázy. Vtedy je dĺžka trvania ohraničená cca. 3 mesiacmi od poslednej dávky. (viac nájdete v článku abstinenčný syndróm)
Post-akútny abstinenčný syndróm nastáva neskôr – obyčajne 6 mesiacov až 2 roky. Súvisí s úzdravou mozgu, ktorý bol dlhé roky pod vplyvom heroínu. Medzi jeho účinky patria problémy so spánkom, precitlivelosť a pod.(viac nájdete v článku post-akútny abstinenčný syndróm)

V každom prípade hovoríme o nepríjemných stavoch. Je to odvrátená strana príjemných účinkov heroínu. Medzi zoznam abstinenčných príznakov patrí rada nepríjemných pocitov a telesných prejavov. Aj preto ľudia často nevydržia a k heroínu sa vrátia. Väčšinou tieto príznaky nie sú život ohrozujúce. Avšak človek nikdy nevie. Aj preto je dôležité poznať príznaky, pripraviť sa na ne a v ohrození života volať 155 alebo 112.

Počet odvykacích príznakov, ich dĺžka a intenzita závisí od viacerých faktorov. Napríklad od  prímesi v heroíne, veľkosti dávok, trvania závislosti, rozvinutia tolerancie či prostredia, kde odvykanie prebieha. Každý človek je jedinečný a to patrí aj pre prejavy abstinenčných príznakov. Zároveň na čiernom trhu „čistý“ heroín nie je. Tým pádom nástup a silu abstinenčných príznakov ovplyvňujú prímesi, ktoré sú v heroíne zamiešané. 

Tím holandských odborníkov (Nerad, Neradová) zoradili známe i menej známe príznaky. V ich zozname môžete nájsť tieto príznaky:

 • Nepokoj tela a ducha, úzkosť a nespavosť
 • Slzenie očí, veľké očné zreničky
 • Výtok z nosa
 • Potenie, „husia koža“, zimnica
 • Zívanie, štikútka, nechutenstvo, napínanie na zvracanie, zvracanie (niekedy zvracanie s krvou), hnačka, žalúdočné alebo črevné kŕče,
 • Následná dehydratácia a úbyok na váhe
 • Nepravidelná činnosť srdca, zvýšenie krvného tlaku a telesnej teploty, zvýšená činnosť srdca, zvýšená frekvencia dýchania
 • Studený a vlhký pot
 • Tras rúk, svalové zášklby (najmä na nohách), bolesti svalov, kostí a kĺbov
 • Pocit ccelkovej únavy
 • Spontánny orgazmus (u mužov vrátane ejakuácie)
 • Neutíšiteľná chuť na heroín
 • Narušený metabolizmus minerálov.

Opäť však upozorňujem. Tento zoznam nemá za cieľ vyľakať ľudí. Je len ten najdetailnejší, zoznam ktorý som našla. Ukazuje paletu možných príznakov, aby sa na ne bolo možné pripraviť.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje: http://heroin.net/heroin-addiction/heroin-withdrawal/heroin-withdrawal-effects/, Nerad, Neradová (1998). Drogy a mýty. Drogová problematika z Nizozemskej perspektívy. Olomouc: Votobia. ISBN 80-7198-309-8


Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.