Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Heroín a antrax

Od decembra 2009 sa Európou šíri heroín znečistený antraxom. Tento heroín spôsobuje vážne otravy, niekedy až smrteľné. Nie je žiadna istota, že ste od tohto znečisteného heroínu ochránení i vy.

Rok 2013 - ďalší prípad otravy antraxom

V marci 2013 sa objavil v meste Suffolk ďalší prípad otravy antraxom u osoby injekčne užívajúcej drogy, ktorá zomrela na následky infekcie. Ide tak už o 5. prípad otravy antraxom v Anglicku.

 

Prípady otravy antraxom v roku 2012:

Anglicko

2.11.2012 bol nahlásený už 3. prípad otravy Antraxom u osoby, ktorá injikovala drogy. Prípad sa stal v Oxforde, osoba je momentálne liečená.

10. 9. 2012 nahlásilo 2. prípad otravy Antraxom u osoby, ktorá injikovala heroín, opäť v meste Blackpool. Infikovaný pacient podľahol infekcii a zomrel.

17.8.2012 nahlásilo 1. prípad otravy Antraxom. Osoba, ktorá injikoval herroín zomrel v nemocnici v Blackpoole.

Wales

6.9.2012 nahlásilo 1 prápad otravy Antraxom u osoby, ktorá injikovala drogy. Stav tejto osoby je stabilizovaný.

Škótsko
25.7.2012 nahlásilo 1 prípad otravy antraxom Škótsko. Hospitalizovaná osoba je v stabilizovanom, ale vážnom stave.

Nemecko
k 9.7.2012 hlási 3 otravy ľudí injekčne užívajúcich heroín. Všetci navštívili nemocnicu 3 dni po injikácii kontaminvoaného heroínu. Jeden muž otrave podľahol a ďalších dvoch - muža a ženu -  sa podarilo zachrániť.
Dva prípady sa objavili v Bavorsku v meste Regensburg medzi a jeden v Berlíne.
Otravy sa objavili v čase od 5. - 18. 6. 2012.

Francúzsko
Muž si kúpil kontaminovaný heroín v regióne  Rhône-Alpes 9.7.2012. Príznaky otravy sa rozvinuli 3 dni po injikácii (príznaky: zápal kože, horúčka, odumretie tkaniva kože). Pacient otrave nepodľahol.

Dánsko

Druhý prípad otravy bol zaznamenaný 27.7.2012. Muž vo veku 39 rokov kontaktoval 25.7.2012 lekára, otrava antraxom bola potvrdená 27.7. Muž bol hospitalizovaný. Podrobnejšie úvahy o jeho zdravotnom stave nie sú známe. 

Prvý muž bol hospitalizovaný 5.7.2012 kvôli bolesti nohy a zapálenej rany po injekčnej aplikácii heroínu. Zdravotný stav sa rýchlo zhoršoval až pacient 8.7. 2012 otrave podľahol.

Počet prípadov otravy (vrátane smrteľných) môže byť vyšší. Pretože nie všetky prípady sú oficiálne zaznamenané. Vzhľadom na to, že všetky prípady znečisteného heroínu sú spôsobené rovnakým pôvodcom (Bacillus anthracis) je predpoklad, že k znečisteniu došlo z jedného zdroja ešte pred dovozom heroínu do Škótska a Nemecka. Tento fakt spôsobuje oprávnené obavy, že znečistený heroín sa môže nachádzať aj v iných krajinách Európy, vrátane Čiech a Slovenska. Našťastie doposiaľ v týchto krajinách nebola hlásená žiadna otrava.  Človek sa však musí byť na pozore.

Antrax
Antrax je bakteriálná infekcia spôsobená baktériou Bacillus anthracis. Choroba sa najčastejšie vyskytuje v oblasti Ázie, Afriky a časti Európy. Znečistený heroín nie je možné rozoznať od pouličného heroínu, ktorý nie je znečistený antraxom. Pokiaľ je heroín znečistený antraxom je možné sa nakaziť všetkými spôsobmi užívania: injikovaním, inhalovaním aj šnupaním poprípade, keď sa dotýkate znečisteného heroínu. Nie je častý prenos z osoby na osoby alebo prenos vzdušnou cestou (napr.: kýchnutím).

Ako môžem spoznať otravu antraxom
Nevýhodou je, že otrava antraxom sa prejavuje podobne ako iné ochorenia.

Pri injekčnom užití:
2-7 dní po infekcií sa začínajú prejavovať príznaky. Infekcia začína sčervenaním, opuchnutím a svrbením v mieste vpichu alebo v jeho okolí. Podobne ako po bodnutí hmyzom. Počas 1-2 dní sa infekcia mení. Tvorí sa vyrážka s hnisom (podobne ako pri abscese) a potom sa mení na vriedok vyplnený tekutinou. Obyčajne sú bezbolestné, môžu mať v strede čiernu bodku. Je možné pozorovať zvýšenú teplotu, bolesť hlavy, nevoľnosť, celkovú únavu a slabosť podobne ako pri chrípke. V prípade neliečenia sa riziko úmrtia pohybuje od 5-20%

Pri inhalovaní
2-6 dní po inhalovaní sa dostavia príznaky podobné chrípke (zvýšenú teplotu, bolesť hlavy, nevoľnosť, celkovú únavu a slabosť a pod). Neskôr možno pozorovať ťažkosti v dýchaní a bolesť na hrudníku. Neliečená choroba je väčšinou smrteľná.
Aj preto je dôležité v prípade akýchkoľvek podozrení vyhľadať lekársku pomoc, aby bola podaná účinná liečba. Na liečbu sa využívajú antibiotiká. Zároveň je dôležité upozorniť o možnej infekcii aj ostaných ľudí, ktorí užívajú heroín z toho istého zdroja. Ochorenie je vážne a môže spôsobiť smrť.

Ak máš obavy, že by si mohol/mohla užiť heroín znečistený antraxom kontaktuj najbližšieho lekára, nemocnicu alebo Centrum pre liečbu drogových závislostí.

Leták Medzinárodnej organizácie ľudí užívajúcich drogy (INPUD) pre ľudí užívajúcich heroín - v angličtine (aj s obrázkom) a v slovenčine v skrátenej verzii (preložili pracovníci Úradu vlády SR pre portál infodrogy.sk)

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívanie drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc.

Zdroje: http://www.hps.scot.nhs.uk/anthrax/documents/anthrax-workers-guide-2010-02-01.pdf , http://www.hps.scot.nhs.uk/anthrax/documents/anthrax-drug-user-info-2010-01-13.pdf,   http://www.drogy-info.cz/index.php/o_nas/varovani_nove_drogy/vyskyt_antraxu_u_uzivatelu_heroinu_ve_skotsku_anglii_a_nemecku_v_r_2009_2011, Systém včasného varovania – Úrad vlády SR, http://www.hpa.org.uk/webw/HPAweb&HPAwebStandard/HPAweb_C/1317135229403, http://www.hpa.org.uk/webw/HPAweb&HPAwebStandard/HPAweb_C/1317135678279, http://www.wales.nhs.uk/sitesplus/888/news/24028, http://www.hpa.org.uk/webw/HPAweb&HPAwebStandard/HPAweb_C/1317136004198, http://www.hpa.org.uk/webw/HPAweb&HPAwebStandard/HPAweb_C/1317136798972

 

 

Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.