Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Heroín alebo fentanyl?

Kvalita a čistota drog na čiernom trhu sa mení. V posledných mesiacoch sa Bratislava priam zaplavila heroínom, ktorý sa síce predáva ako heroín, ale obsahuje najmä fentanyl.  S tým súvisí aj téma predávkovania. Predávkovanie je v posledných dňoch stále viac a viac diskutovanou témou. Tak sa pozrime na to, ako nám fentanyl zamiešal pri predávkovaní karty.

Čo je fentanyl
Fentanyl je chemicky vyrobený opioid. To znamená, že fentanyl pracuje v mozgu podobne ako heroín. Rovnako má na telo podobné účinky ako heroín. Ako liek sa využíva na tíšenie bolesti. Fentanyl je oveľa silnejší ako pouličný heroín, ktorý sa na Slovensku predáva.  Je 80x – 100x silnejší ako ópium. Na porovnanie heroínu a fentanylu slúži táto tabuľka:

Heroín (čistý diacetylmorfín)................ Fentanyl

Predpisovaná dávka na útlm bolesti pri liečbe bolesti           1mg                                       0,006mg
Doba trvania účinku pri liečbe bolesti                                3-5 hod                                    1-2 hod

Ako spoznáš, že Tvoj heroín má fentanyl? Opýtali sme sa vás v uliciach.

 • je doružova
 • do fentanylu netreba askorbín, tak možno podľa toho. Dnes už som mala taký tovar, kde askorbín bolo treba pridať.neviem to rozoznať.
 • Na farbe nezáleží, pretože farba môže byť aj od prímesí
 • Až pri varení to zistím – že netreba kyselku. Aj pri pichnutí je to cítiť – je tot aké umelé. Heroín je taký olejový (aj hustotou aj farbou). Toto je také vodové a takej farby ako zriedený čaj.

Predávkovanie fentanylom

Mixovanie fentanylu s pouličným heroínom spôsobil vysoký nárast predávkovaní v mnohých krajinách. Niektoré z nich boli aj smrteľné. Niekde sa píše doslova o epidémii predávkovania kvôli fentanylu. Slovensko nebude výnimkou. Nemáme zatiaľ k dispozícii oficiálne štatistiky, ale minimálne na základe rozhovorov s vami je to téma aj Slovenska. Šuškandy v bratislavských uliciach hovoria o počte 12. Na zahraničných fórach prevláda názor, že neexistuje bezpečné užívanie fentanylu injekčným spôsobom mimo zdravotníckych zariadení.

Riziko predávkovania fentanylom sa zvyšuje, ak sa fentanyl:

 • kombinuje s alkoholom
 • kombinuje s inými drogami (napr.: heroín, pervitín, benzodiazepíny a iné utlmujúce lieky). Užívanie pouličného heroínu zmiešaného s fentanylom teda zvyšuje riziko predávkovania aj bez kombinovania drog navyše. Buďte opatrní/opatrné!
 • užíva pri vysokých teplotách (takže pozor je leto a v júli hlásia 40 stupňov)
 • užíva sa po pauze (stačia i 2 dni!)

Príznaky  predávkovania fentanylom:

 • ťažkosti s dýchaním, chrčanie alebo plytké dýchanie,
 • pomalá činnosť srdca, slabý tlkot srdca,
 • malé zreničky,
 • studená a vlhká pokožka,
 • extrémna únava,
 • extrémna ospalosť alebo útlm,
 • neschopnosť hovoriť alebo chodiť normálne,
 • zmätenosť,
 • mdloby a závraty.

Aj v tomto prípade platí, že v prípade ohrozenia života (teda, ak predávkovaný nedýcha, má modré pery, nebije mu srdce, nereaguje na bolestivé podnety) je najefektívnejšie volať záchranku. Pretože je tu pri tom všetkom aj dobrá správa. Na predávkovanie fentanylom zaberá Naloxone hydrochlorid - látka, ktorú majú záchranári a ktorá dokáže predávkovanému zachrániť život. 

Milí priatelia a priateľky. Buďte v strehu. Fentanyl je silný kaliber a vy musíte byť pripravení a pripravené. V záujme záchrany života – vášho i vašich blízkych.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje: http://www.opiates.com/fentanyl/, http://www.opiates.com/fentanyl/fentanyl-overdose.html, www.harmreduction.org/downloads/Fentanyl.ppt , http://www.onlinelawyersource.com/fentanyl/overdose





Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.