Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Úvahy o heroínovom predávkovaní

PREDÁVKOVANIE JE VELMI SILNÁ TÉMA, S KTOROU SA PRI MOJEJ PRÁCI STRETÁVAM. MNOHÍ Z VÁS VIDELI PREDÁVKOVANIE ALEBO HO ZAŽILI NA VLASTNEJ KOŽI. PODLA EURÓPSKEHO MONITOROVACIEHO CENTRA PRE DROGY A DROGOVÚ ZÁVISLOST JE V SÚCASNOSTI NAJCASTEJŠOU PRÍČINOU SMRTI MEDZI ĽUĎMI INJEKČNE UŽÍVAJÚCIMI DROGY PRÁVE PREDÁVKOVANIE. PRETO, PROSÍM, POVEDZTE SVOJIM PRIATEĽOM I PRIATEĽKÁM O TOM, ČO SI PREČÍTATE. POVEDZTE ĽUĎOM OKOLO SEBA, ABY VEDELI, ČO ROBIŤ, KEĎ UVIDIA NIEKOHO PREDÁVKOVANÉHO. TAK MÔŽEME SPOLOČNE POČET ÚMRTÍ ZNÍŽIŤ. „AK NEVIEŠ SPRÁVNE POSKYTNÚŤ POMOC PRI PREDÁVKOVANÍ, BUDEŠ SA LEN POZERAŤ AKO NIEKTO UMRIE A TO SA MÔŽE STAT I TEBE“

ĽUDIA ČASTO UMIERAJÚ NA PREDÁVKOVANIE, PRETOŽE IM OSTATNÍ NEVEDIA POMOCŤ

Pokiaľ navštevuješ nejaké liečebné centrum, opýtaj sa tam či neposkytujú kurzy prvej pomoci. Pokiaľ máš možnosť prečítať si a/alebo sa porozprávať o zásadách prvej pomoci, využi to! Pomôže Ti to zachrániť niekomu život alebo to môže pomôcť niekomu, aby zachránil život Tebe. Ľudia, ktorí umierajú na predávkovanie, často prežili predávkovanie v minulosti. Existuje také nepísané pravidlo: „Viac predávkovaní v minulosti, väčšia pravdepodobnosť, že ďalšie predávkovanie bude smrteľné.“

Veľa ľudí, ktorí umierajú na predávkovanie, umierajú 2 až 3 hodiny po injikovaní heroínu. Obyčajné je to preto, lebo užijú aj alkohol alebo iné „utlmováky“, pred alebo po heroíne, či metadone. Preto, ak niekto prežil prvý „náraz“, neznamená to, že bude OK.

NIEKTORÉ PREDÁVKOVANIA SA DAJÚ PREDVÍDAT.

Pocit utlmenia, beznádeje alebo nezáujmu o život môžu byt signálmi, že sa blíži predávkovanie. Je dôležité hovoriť o tom, ako sa cítiš – najmä ak máš pocit, že si nevieš rady.

MYSLI NA RIZIKO VLASTNÉHO PREDÁVKOVANIA. MYSLI NA RIZIKO PREDÁVKOVANIA OSTATNÝCH.

NÁSTUP NA LIEČBU ZÁVISLOSTI ZNIŽUJE RIZIKO PREDÁVKOVANIA.

Čakanie, kým človek nastúpi na liečbu závislosti môže byť frustrujúce. Avšak nastúpenie a zotrvanie v liečbe zníži riziko predávkovania.

SUBSTITUČNÁ LIECBA METADONOM ALEBO BUPRENORFÍNOM

Ak injekčne užívaš heroín,substitučná liečba môže znížiť riziko predávkovania. Pokiaľ užívaš metadon alebo buprenorfín, vyhni sa užívaniu alkoholu a iným „utlmovákom“ vrátane heroínu (najmä v začiatkoch liečby). Riziko
predávkovania je väčšie, ak ľudia, ktorí užijú metadon pijú alkohol pár hodín po užití. Veľa ľudí zažilo predávkovanie, ak získali metadon „na čierno“. Ak máš záujem o substitučnú liečbu, najbezpečnejšie je navštíviť
odbornú pomoc.

AK JE NIEKTO V BEZVEDOMÍ, POTREBUJE LEKÁRSKU STAROSTLIVOSŤ

Ak sa bojíš príchodu polície, nezmieňuj sa o drogách, keď voláš záchranku 155 alebo 112. Povedz, že si našiel/a niekoho v bezvedomí. Uisti sa, že nikto nekričí v pozadí, keď voláš záchranku – znížiš riziko, že príde i polícia. Existujú lokality, v Bratislave napr.: Pentagon, kam polícia prichádza automaticky k "podozrivým" telefonátom. Niekedy sa tomu, nedá vyhnúť. Pamätaj si, ak nezavoláš záchranku a niekto zomrie, policajti prídu a budú informovať príbuzných a vyšetrovať smrť. Ak osobe, ktorá zomrela, niekto druhý vpichol heroín, môže byt ten, kto ho vpichol obvinený zo zabitia.

ČO ROBIŤ PRI PREDÁVKOVANÍ

  1. Ak je niekto predávkovaný, ulož ho do stabilizovanej polohy.
  2. Musíš zistiť, či spí alebo je v bezvedomí. Môžeš skúsiť na dotyčného hovoriť, kričať alebo ho silne štipnúť do ucha.
  3. Ak sa stále nepreberá, zameraj sa na iné príznaky bezvedomia, napr.: zmodranie končekov prstov alebo strata dýchania.
  4. Neprepadaj panike. Zavolaj záchranku na 155 alebo 112. Volanie je bezplatné.
  5. Ostaň pri človeku, kým nepríde záchranka.
  6. V prípade potreby poskytni umelé dýchanie a/alebo masáž srdca. (2 vdychy a 10 stlačení)

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroj.: Overdose – everything you need know. National treatment Agency (2004) www.nta.nhs.uk

Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.