Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

HIV vírus

Čo je HIV vírus?
Na pomoc si najskôr zoberiem preklad tohto slova HIV = human immunodeficiency virus.

H – human (človek)
Hovorí o tom, že vírusom HIV sa môže infikovať len človek od človeka (1)

I – immunodeficiency (imunodeficiencia, imuno – imunitný systém a deficiencia - nedostatočnosť)
Informuje, že vírus spôsobuje nedostatočnosť alebo oslabenosť ľudského imunitného (obranného) systému. HIV totižto ničí dôležité bunky imuitného (obranného) systému v ľudskom tele, ktoré bojujú proti ochoreniam a infekciam. Takto oslabený a nedostatočný imunitný (obranný) systém nedokáže telo ochrániť voči ochoreniam. (1)

V – virus (vírus)
Hovorí o tom, že ochorenie spôsobuje vírus. Vírus žije a množí sa v ľudských bunkách. (1)

HIV vírus patrí do skupiny retrovírusov. Znamená to, že vírus nedokáže žiť sám (pretože je to len vlákno RNA). Na to, aby dokázal rpežiť potrebuje inú bunku – v našom prípade ľudskú bunku. Retrovírus sa „prepíše“ do DNA hostiteľskej bunky a tak sa integruje do ľudskej DNA. (5)  Akoby s ňou splynie.

HIV vírus je podobný mnohým iným vírusom napr.: vírusu chrípke. Avšak je tu jeden podstatný rozdiel. Ľudský imunitný (obranný) systém dokáže po čase nájsť a zničiť väčšinu vírusov v ľudskom tele. To však nie je prípad vírusu HIV. Náš imunitný (obranný) systém nedokáže tento vírus zničiť. Vedci ešte stále nevedia presne určiť, prečo to tak je. (1)

Vírus HIV sa ukrýva a napáda bunky imunitného (obranného) systému. Konkrétne napáda biele krvinky –pomocné T-lymfocyty  nazývané CD4 bunky. (1) HIV vírus využíva energiu a živiny týhto buniek na vlastné rozmnožovanie. (2)

T-bunky rozoznávajú cudzie a vlastné bunky tela. Tie vlastné chránia a cudzie bunky napádajú a ničia ich. (3) Sú veľmi dôležité pri boji voči ochoreniam.  CD4 bunky organizujú obranu voči bakteriálnym, vírusovým a plesňovým infekciám. (4)

HIV vírus nepatrí medzi veľmi odolné vírusy (súvisí to aj s tým, že HIV patrí do skupiny retorvírusov). Na povrchu (teda napríklad,ak infikovaná krv kvapne na stôl, je na lyžičke) HIV vírus umiera do 30 minút. Vyschne v krvi a keďže je mimo ľudského tela, tak umiera. (6). HIV vírus zabíja dezinfekcia (napr.: SAVO). Aj preto patrí dezinfekcia pomôcok na injikovanie k opatreniam prevencie HIV v krajinách, kde nie je prístup k sterilným injekčným striekačkám.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie podľa právneho upozornenia.

Viac informácií o infekcii HIV nájdete na stránke www.hivaids.sk

Zdroje: (1) http://aids.gov/hiv-aids-basics/hiv-aids-101/overview/what-is-hiv-aids/, (2) http://www.amfar.org/abouthiv/article.aspx?id=3352#What_is_HIV? (3) http://primar.sme.sk/c/4117327/zlozenie-imunitneho-systemu.html (4) http://www.hivaids.sk/index.php/ke-sa-dozviete-e-ste-hiv-pozitivny/cd4-bunky (5) www.lfuk.sk/files/ref/retrovirusy.doc (6) http://doctor.ndtv.com/faq/ndtv/fid/11386/Does_boiling_destroy_HIV_virus.html

Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.