Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Prenos HIV

Infekciu HIV spôsobuje prenos vírusu HIV. Vírus HIV sa nachádza vo viacerých telesných tekutinách a tkanivách (napr.: krv, spermie, pot, slzy). Je dôležité si však uvedomiť, že pri prenose HIV zohrávajú významnú úlohu len niektoré z nich. (1)

HIV sa prenáša prostredníctvom:

 • krvi
 • spermií
 • pošvových výlučkov
 • materského mlieka (1, 2)

HIV sa môže preniesť jedine od osoby, ktorá žije s HIV (či už o svojej infekcii vie alebo nevie).

Ako dochádza k prenosu?
Vírus nedokáže dlho prežiť mimo tela (napr.: na stole). Preto k prenosu  HIV dochádza, ak sa krv, spermia, pošvové výlučky prídu do kontaktu so

 • sliznicou (napr.: na penise, v pošve),
 • poškodením tkanivom (napr.: rana) alebo
 • sa dostanú do krvného riečišťa (napr.: pri injekčnom užívaní). (1)

Prenos HIV ovplyvňujú viaceré faktory. Medzi najčastejšie faktory patria tieto:

 • množstvo prijatého vírusu do tela. Je dôležité vedieť, že od množstva prijatého vírusu závisí výška rizika prenosu HIV. Čím menej množstva krvi, spermii a pod. človek do svojho tela príjme, tým menšia je výška rizika.
 • vírusová záťaž. Čím menšia je vírusová záťaž, tým menšie je riziko prenosu. S tým súvisí, že človek je najinfekčnejší pár dní po nakazení sa vírusom HIV (teda v čase, keď o svojej HIV pozitivite nevie) a kedy je jeho vírusová záťaž vyššia. Človek, ktorý sa nelieči na infekciu HIV môže mať vyššiu vírusovú záťaž ako človek, ktorý užíva lieky, ktoré. Vírusovú záťaž znižujú.
 • existencia iného sexuálne prenosného ochorenia zvyšuje riziko prenosu HIV pri nechránenom sexe.

Najčastejšie spôsoby prenosu HIV sú:

 • prostredníctvom zdieľania injekčných striekačiek
 • prostredníctvom nechráneného análneho a vaginálneho sexu
 • z matky na dieťa (v krajinách, kde nie je prístupná liečba. Na Slovensku nie je zaznamenaný prenos HIV z matky na dieťa)

Prenos HIV a injekčné užívanie drog

Prenos spôsobuje infikovaná krv. Poznáme priamy a nepriamy prenos HIV pri injekčnom užívaní drog.

 • Priamy prenos – zdieľanie injekčných striekačiek (3) predstavuje vyššie riziko prenosu, pretože sa väčšie množstvo krvi dostáva priamo do krvného riečišťa (do žily) a vírus HIV dlhšie prežíva v uzatvorenej striekačke.
 • Nepriamy prenos – zdieľanie pomôcok ako napr.: filtre, lyžička/SteriCup alebo používanie infikovanej vody, používanie piestu z použitej striekačky na miešanie drogy, prenášanie drogy v použitej striekačke, prestrekovanie drogy z použitej striekačky a pod. (3) Riziko prenosu je v týchto prípadoch nižšie ako pri zdieľaní injekčných striekačiek.

ABY SI ZABRÁNIL/A PRENOSU HIV PRI INJEKČNOM UŽÍVANÍ DROG NIKDY S NIKÝM NEZDIEĽAJ INJEKČNÉ STRIEKAČKY A POMÔCKY NA INJIKÁCIU.

Prenos HIV a nechránený sex

Prenos spôsobujú spermie, vaginálne výlučky a krv (v prípade raniek).

 • Nechránený análny sex patrí k najrizikovejším praktikám, čo sa týka prenosu HIV. (4)
 • Nechránený vaginálny sex patrí k rizikovým praktikám, čo sa týka k prenosu HIV (4)
 • Nechránený orálny sex predstavuje nižšie riziko prenosu HIV v porovnaní s nechráneným análnym a vaginálnym sexom. Napriek tomu existuje teoretické riziko prenosu HIV nechráneným orálnym sexom. (5) Toto riziko sa zvyšuje napr.:  ak sú prítomné iné pohlavne prenosné ochorenia, sú prítomné ranky v ústach, človek má vysokú vírusovú záťaž, dochádza k ejakulácií do úst. Nechránený orálny sex vedie však k prenosu ochorení akými sú herpes, syfilis a kvapavka. (5)

ABY SI ZABRÁNIL/A PRENOSU HIV PRI SEXE POUŽÍVAJ BARIÉROVÚ OCHRANU (kondóm, ženský kondóm, hotdam rúšku) a LUBRIKAČNÝ GÉL.

Pre viac informácií o prenose HIV navštív stránku www.hivaids.sk .

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje: (1) http://www.cdc.gov/hiv/resources/qa/transmission.htm, (2)http://www.avert.org/can-you-get-hiv-aids.htm, (3) http://www.unodc.org/pdf/youthnet/handbook_hiv_english.pdf, (4) http://www.cdc.gov/hiv/topics/basic/#spread   (5) http://www.avert.org/oral-sex.htm

Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.