Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Kokaín

kokain ilustracia

Kokaín je droga prírodného pôvodu, vyrába sa z listov stromu koka. Užíva sa buď vo forme bieleho prášku šnupaním, vnútrožilovo alebo vo forme cracku, čiže kryštálikov, ktoré sa fajčia. Ide o stimulant, čiže povzbudivú drogu. Odhaduje sa, že za posledný rok užilo túto drogu aspoň raz 17 miliónov ľudí.

O kokaíne všeobecne

Mechanizmus fungovania v mozgu spočíva v tom, že kokaín bráni spätnému vychytávaniu niektorých neurotransmiterov (látky, ktoré prenášajú vzruchy medzi nervovými bunkami), ako je napr. dopamín, čo má za následok účinky ako pocit eufórie, sebadôvery, nárast energie a motorickej aktivity, zvýšenú vzrušivosť a sexuálny apetít, zníženie chuti do jedla.  Zrýchľuje sa tep srdca a krvný tlak stúpa. K nepríjemným účinkom patrí pocit úzkosti a nepokoj, paranoja.
Trvanie účinkov sa pohybuje od 10-60 minút. Účinky sú najintenzívnejšie cca 20-30 minút po užití šnupaním, po injekčnom užití nastupujú okamžite. Intenzita aj trvanie účinkov môžu byť individuálne, závisí to napr. od hmotnosti, zdravotného stavu, kombinácie s inými drogami a pod.

Riziká užívania kokaínu

Po odznení účinkov dochádza k tzv. „coming down“ stavu - dojazdu. Užívateľ/ka pociťuje únavu, podráždenosť, ľahkú depresiu. To môže viesť k ďalšiemu užitiu drogy. Pri častom opakovanom užití rastie tolerancia na drogu, to znamená, že na dosiahnutie rovnakých účinkov potrebujeme užiť väčšiu dávku a tým hrozí riziko vzniku psychickej závislosti na látke.
Dlhodobé užívanie sa spája s problémami ako sú poruchy spánku, depresia, úzkosť, poruchy stravovania, sexuálna dysfunkcia, arytmia, citlivosť na svetlo až halucinácie.
Detekcia kokaínu v moči sa pohybuje od 12 hodín do 3 dní.

 

Zdroje:
http://dancesafe.org/drug-information/cocaine
http://www.urban75.com/Drugs/drugcoke.html
http://www.druginfo.adf.org.au/drug-facts/cocaine
http://www.talktofrank.com/drug/cocaine
http://www.ravesafe.org.za/resources/PlaySafe_Spring2006_Small.pdf
Neuroveda o užívaní psychoaktívnych látok a závisloti. Svetová zdravotnícka organizácia: Ženeva, 2004. 264 s. ISBN 80-969196-1-X.
http://www.unodc.org/unodc/secured/wdr/wdr2013/World_Drug_Report_2013.pdf