Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Oliver dobrovoľník

Nazdar, keďže ma najskôr nikto z vás nepozná, dovoľte mi predstaviť sa. Volám sa Oliver a súčasťou tímu OZ Odysea som sa stal minulý rok v lete. Už dlhšie som chcel využiť nejakú časť môjho voľného času na dobrovoľnícku činnosť a pomáhať ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Vôbec som však netušil, že existujú združenia, ktoré pomáhajú užívateľom a užívateľkám drog. To sa zmenilo v jednu jarnú noc, kedy som v hudobnom klube Dole na záchodoch našiel plagát OZ Odyseus. Tak ako aj ja, väčšina kamarátov a kamarátok mala v tom čase skúsenosti s užívaním drog, alebo ich aktívne užívala. Našťastie sa v mojom okolí nachádzali ľudia, ktorí chceli k užívaniu drog pristupovať čo najzodpovednejšie a uvedomovali sme si, aké ťažké je dostať sa k pravdivým informáciám o bezpečnom užívaní. Sám som si čítal veľa štúdií a internetových zdrojov a chcel som pomôcť pri rozširovaní overených faktov medzi užívateľov a užívateľky. Taktiež sa mi vôbec nepáčilo, ako sa v médiách prezentuje táto problematika a ako sú títo ľudia v spoločnosti odsudzovaní.

Aj my sme mali na škole prednášku o drogách, ktorá bola neskutočne zlá. Nedozvedeli sme sa žiadne informácie o bezpečnejšom užívaní, prišiel tam len človek, ktorý povedal základné informácie o niektorých drogách, porozprával nám o tom, aké je LSD super a potom odišiel. Už v tom období som poznal ľudí v mojom veku, ktorí užívali dlhodobo príliš veľké množstvá extázy a pravdepodobne sa už nikdy kvôli tomu nedostanú z depresie. Povedal som si, že chcem robiť niečo pre to, aby sa na Slovensku začalo o drogách rozprávať a aby mali ľudia ľahší prístup k overeným informáciám o tom, ako si v prípade užitia drogy neublížiť. Kontaktoval som teda Mirku (tú bez okuliarov) a ona ma pozvala na pohovor.

Po pohovore som prešiel výcvikom OZ Odyseus a zameral som sa na program SEX/DROGY, ktorý je zameraný na mladých ľudí v prostredí klubov a festivalov, kde im môžeme poskytovať bezplatné a overené informácie o bezpečnejšom užívaní drog a o bezpečnejšom sexe. Mojou prvou akciou bol festival Pohoda, ktorý bol do veľkej miery krst ohňom, pretože ako úplný nováčik som počas 3 dní informoval stovky ľudí o tom, ako správne navliekať kondóm, alebo o tom, ako predísť ujme počas užívania extázy. Ako iste viete, Odyseus rozdáva aj rôzne brožúrky, ktoré obsahujú informácie o bezpečnejšom užívaní jednotlivých drog. Na vyrábaní týchto brožúrok som sa podieľal tiež a to konkrétne na brožúrkach o extáze a marihuane. V súčasnosti sa okrem chodenia na hudobné akcie (s Nikou sme skvelý tím!) budem zapájať aj do písania článkov do INTOXI a na našu internetovú stránku www.drogy.org.

Som veľmi rád, že som si vtedy ten náborový plagát všimol, ľudia pracujúci v Odyseu sú veľmi zlatí a som šťastný, že sa tu stále nájdu ľudia, ktorí sú ochotní obetovať tak veľa pre pomoc iným. Ja osobne som sa naučil veľa o správnom prístupe k ľudom, o tom ako s nimi komunikovať a ako ich počúvať. Už veľa ľudí mi poďakovalo za to, čo robíme a to mi dáva motiváciu venovať sa tejto činnosti aj naďalej. Možno práve vďaka nám si niekto neublíži, možno práve naša brožúrka pomôže niekomu v kritickej situácii, možno práve vďaka nám sa bude vedieť rodič otvorene porozprávať o drogách so svojimi deťmi. A to je to, na čom mi záleží. Musím sa taktiež priznať, že pomoc iným ľuďom mi veľmi pomohla aj pri riešení vlastných problémov a veľa krát som práve vďaka iným ľuďom našiel tú správnu cestu.

Tento článok vznikol v rámci projektu Človek z komunity pomáha, s podporou Nadácie pre deti Slovenska z fondu Hodina deťom. Ďakujeme.