Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Pervitín

pervitin ilustraciaPodľa Výročnej správy 2006: Stav drogovej problematiky v Európe  je metamfetamín z hľadiska predaja a výroby stále zaujímavejší ako amfetamíny. Celosvetovo sa vyrába vo východnej a juhovýchodnej Ázii (napr.: Čína, Filipíny, Thajsko) alebo v Severnej a Strednej Amerike (napr.: USA, Kanada, Mexiko). V Európe je výroba metamfetamínu obmedzená najmä na Českú republiku, od roku 2004 i na Slovensku a v Bulharsku. V týchto európskych krajinách sa rozšírila výroba metamfetamínu pod názvom pervitín.

O pervitíne všeobecne

Pervitín je syntetická droga, charakteristická svojim výzorom: je to biela kryštalická látka (na čiernom trhu však môžu prímesi pervitín rôznorodo sfarbiť). Pervitín má stimulačné účinky, účinky pervitínu trvajú 8-12 hodín.Medzi účinky pervitínu patria: zvýšenie energie, zvýšenie krvného tlaku, hyperaktivita, človek je zrýchlený, nekľudný a často rýchlo rozpráva, zvýšenie pozornosti, zníženie chuti do jedla a pitia, zníženie potreby spánku, sucho v ústach a halucinácie rôzneho druhu.

Metamfetamíný a mozog

Pervitín je stimulačná droga, ktorá pôsobí na centrálny nervový systém. Prečítaj si o pôsobení pervitínu na mozog viac.

Pervitín a sex (a HIV)

Pervitín ovplyvňuje sexuálne správanie človeka – jednoducho napísané – chuť rastie, klesá schopnosť. Sex na pervitíne mnohí opisujú ako úžasný zážitok, ten však prináša svoje riziká. Výskumy preukazujú, že ľudia, ktorí užívajú pervitín sú vo vyššom riziku infikovania sa HIV a inými pohlavne prenosnými ochoreniami. Viac sa dozvieš v článku Pervitín a sex (a HIV).

Riziká užívania pervitínu

Užívanie pervitínu prináša so sebou riziká. Pamätaj, pokiaľ sa vyhneš užitiu pervitínu, vyhneš sa aj všetkým rizikám. Pokiaľ užívaš pervitín, nezabúdaj na možnosti ako znižovať riziká – viac sa dočítaš v sekcii Harm reduction.
Medzi nepríjemné dôsledky užívania pervitínu patrí vyčerpanie organizmu po jeho užití, tzv. dojazd. V dôsledku škrípania zubov a zlej životosprávy sa pri užívaní môžu vyskytnúť tzv. „pervitínové ústa“. Medzi vážne komplikácia súvisiace s užitím pervitínu je závislosť, toxická psychóza a pervitínové predávkovanie.

Pervitín v kombinácií s inými drogami

Užitie pervitínu samo o sebe prináša riziká. Pokiaľ pervitín kombinuješ s inými drogami, jazda sa stáva ešte nebezpečnejšia. Mnohé riziká užitia pervitínu sa v kombinácií s inými drogami ešte viac zvyšujú. Zisti o pervitíne v kombinácií s inými drogami viac.

 

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia. 

Zdroje:

Výročná správa EMCDDA: Stav drogovej problematiky v Európe 2006

Prihlásenie

Niektoré články sú určené len registrovaným užívateľom kvôli citlivosti údajov. Prístup k nim získate až po prihlásení.