Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Pervitín a halucinogénne látky (lsd, psylocibín, marihuana)

 

Pervitín a marihuana

Niektorí užívatelia pervitínu si pomáhajú pri dojazdoch z pervitínu napríklad marihuanou.  V članku o dojazde na piku sme spomínali, že môže byť sprevádzaný stihomamom, depresiou, paranojou, či úzkosťou. Marihuana je tiež droga, ktorá môže v človeku vyvolať alebo spustiť skryté psychiatrické ochorenie. To znamená, že v konečnom dôsledku si týmto spôsobom vôbec nemusíš pomôcť, skôr naopak, je veľké riziko, že negatívne pocity si ešte zhoršíš.

Pervitín a lsd, hríby

Informácií o účinkoch kombinovania týchto drog je veľmi málo, je to zaprícinené aj tým, že kombinácia týchto látok je pomerne zriedkavá. Treba si ale uvedomiť, že sa jedná o látky s protichodnými účinkami. Pervitín je droga pri ktorej sa „namotáš“ na konkrétnu činnosť, vytváraš si zvyky a pri halucinogénoch je myseľ skôr rozhádzaná a oslobodená od návykov. Na zahraničných fórach určených pre užívateľov a užívateľky drog, sa často uvádza, že pervitín potláča halucinogénne učinky lsd či hríbov. Preto veľa užívateľov/ľok hovorí o tejto kombinácií ako o zbytočnej. V prípade, že sa halucinogénne látky užijú na zmiernenie dojazdu,  je veľke riziko vzniku bad-tripu. Je to z toho dôvodu, že telo je unavené z „jazdy“ a  pred užitím halucinogénnej drogy  by mal byť človek fyzicky aj psychicky v poriadku, čo znížuje riziko bad-tripu.

 

Ako znížiť riziká pri kombinovaní pervitínu s halucinogénnymi drogami
(harm reduction)

1)    Najbezpečnejšie je drogu neužiť vôbec. Ak užiješ drogu, nekombinuj ju s inými drogami

2)    Snaž sa vyhnúť kombinovaniu týchto látok,  či už počas jazdy alebo na zmiernenie dojazdov.

3)    Neužívaj sám, v prípade predávkovania ti nebude mať kto pomôcť.

4)    Pokiaľ niekto pervitín s halucinogénnou drogou skombinuje, mysli na stratégie ktoré môžu pomôcť:

    • Ak niekto v tvojej partii skombinuje tieto drogy, je dobré vedieť ako posyktnúť pomoc pri predávkovaní pervitínom aj pri bad-tripe po halucinogénoch
    • Ak si svedok predávkovania volaj 112 alebo 155

 

 Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

 

Zdroje:

  http://www.meth.org.au/index.php?id=40

  http://www.drugs-forum.com/forum/showthread.php?t=146913

  http://www.bluelight.org/vb/archive/index.php/t-470250.html