Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Čo nerobiť pri predávkovaní

Nie je možné sa pri téme predávkovania vyhnúť vašim skúsenostiam s pichaním slaného roztoku či dávaním ľudí pod ľadovú sprchu. Všetky tieto úkony sa na ulici robia len s jediným cieľom. Zachrániť život a nespôsobiť sebe alebo iným problémy. Niekedy to funguje a niekedy nie. Skúsime sa pozrieť, prečo to tak môže byť.

Predávkovanie jednoducho rozdelím na 2 druhy. Ľahké predávkovanie a smrteľné predávkovanie. Ak je niekto ľahko predávkovaný, neznamená to, že mu hrozí okamžite smrteľné predávkovanie. Ak niekto zažil ľahké predávkovanie, môže sa prebrať po čase, po studenej sprche či vpichnutí slaného roztoku. Ak však niekomu hrozí smrteľné predávkovanie, tieto postupy mu nepomôžu.

Nech sa z toho vyspí
Jeden z príznakov heroínového predávkovania je, že človek pomaly stráca vedomie. Z „kaprovania“ sa dokáže dostať do nebezpečného stavu.
Nechať človeka spať, ho môže ohroziť na živote, pretože:

  • Sa môže udusiť vlastnými zvratkami či zapadnutým jazykom.
  • Si nemusíme všimnúť, že predávkovaný/á nespí, ale stráca vedomie.
  • Môžeme stratiť čas, ktorý je potrebný na záchranu života.


Preto platia tieto zásady:

  • Nikdy nenechávajte predávkovaného/nú osamote. Pravidelne kontrolujte, či reaguje na oslovenie a či sa preberie na potrasenie tela. Ak áno, je to dobrá správa. Stále je pri vedomí.
  • Usaďte a položte predávkovaného/nú tak, aby mu/jej nemohol zapadnúť jazyk alebo ho/ju uložte do stabilizovanej polohy.
  • Pravidelne ho/ju kontrolujte. Kontrolujte či dýcha a či nestráca vedomie.

Studená sprcha alebo vaňa
Ak sa predávkovaný/á prebral/a po studenej sprche/vani, je to preto, že jeho/jej predávkovanie nebolo smrteľné. Nie je to preto, že studená sprcha/vana zaberá na smrteľné predávkovanie.  Dať človeka do studenej vody môže dostať človeka do šoku, kvôli náhlej zmene telesnej teploty. Kvôli zmene teploty, sa mu môže ešte viac spomaliť dýchanie alebo môže upadnúť do bezvedomia. Kým dáte predávkovaného do vane/sprchy strácate čas a môžete spôsobiť sebe alebo jemu/jej úraz.

Ak chcete prebrať človeka, existuje overenejší a rýchlejší spôsob. Sú ním bolestivé body (napr.: silné štípanie ušného lalôčka). Pokiaľ človek nereaguje na bolestivé podnety stráca vedomie. Je vysoko pravdepodobné, že za chvíľu prestane dýchať a zastaví sa mu srdce. Ak človek nereaguje na bolestivé podnety, volaj 155 alebo 112. Vtedy človek potrebuje účinnejšiu pomoc (napr.: vpichnutie naloxonu hydrochloridu, ktorí majú záchranári).
Keď človek prestane dýchať máte menej času ako 5 minút. Pretože 5 minút bez kyslíka spôsobuje vážne poškodenie mozgu alebo smrť.

Slaný roztok to neistí
Ktovie, kde vznikol mýtus slaného roztoku. Možno počas nejakého pobytu v nemocnici. Tam ľudia v bezvedomí dostávali do žily fyziologický roztok (roztok vody s trochou soli). Pravda však je taká, že slaný roztok nemá silu zabrániť smrteľnému predávkovaniu. Fyziologický roztok sa v nemocnici pichá spolu s inými liekmi a zabezpečuje napr.: obnovu rovnováhy tekutín a minerálnych látok v tele.

Pichanie slaného roztoku pri smrteľnom predávkovaní je nebezpečné, pretože:

  • V strese môžete zobrať použitú striekačku a  spôsobiť prenos HIV alebo žltačky.
  • V strese môžete poškodiť predávkovanému žily.
  • Soľ v tele nedokáže zvrátiť smrteľné predávkovanie a vy strácate čas. Soľ nemá žiaden dopad na predávkovanie. To dokáže naloxone hydrochlorid pri opiátovom predávkovaní. Kedy „vyženie“ opiát (metadon, heroín, fentanyl) z mozgu a vďaka tomu sa človek z heroínového predávkovania preberie. Naloxone hydrochlorid majú záchranári a preto dokážu pomôcť lepšie.
  • Mnoho ľudí, sa preberú pri pichaní slaného roztoku na bolesť. Nie preto, že by soľ účinkovala. Je to prebratie na bolestivý podnet. Preto opäť platí. Vyskúšaj či predávkovaný reaguje na bolestivé podnety (napr.: uštipnutie ušného lalôčka). Ak nie, volaj 112 alebo 155. Volanie je bezplatné.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje:

http://www.vicdrugguide.org.au/handbook/ch05.php, http://www.quincyoverdosehelp.org/what_myths.html,http://www.blackpoppy.org.uk/overdose.htm , http://www.challengingdependency.co.uk/online-information/overdose-help.html, http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Heroin+overdose, http://www.lmu.edu/Page25064.aspx