Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb.

Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Rozumiem

Volanie záchranky k predávkovanému

Pri svojej práci sa často rozprávam s ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy. Jedného dňa som sa rozprávala o predávkovaní. Jeden človek mi povedal:. „Najdôležitejšie zo všetkého považujem, aby ľudia volali záchranku. O tom hovorte, ak chcete pomôcť“. Mnohí a mnohé z vás však odkladajú volanie záchranky na poslednú chvíľu. Dôvodov je mnoho a každý je dôležitý. Avšak záchrana života je dôležitejšia. Práve preto sa dotkneme tejto témy.

Volať či nevolať

Ako som spomínala, dôvodov prečo nevolať záchranku je veľa. Ľudia sa boja, že príde aj polícia (a ona často so záchrankou aj príde). Ľudia nechcú, aby spôsobili predávkovanému problémy (najradšej by všetko vyriešili v tichosti a v súkromí). Mnohí neveria, že im záchranári chcú pomôcť, keďže nemajú peniaze a neplatia si zdravotné poistenie (a niekedy sa stane, že kontakt so zdravotníckou službou nie je príjemný). Obstoja však všetky tieto dôvody a obavy, ak na druhej strane váh stojí ľudský život? Čo sa vlastne naozaj môže stať ak

 • PRÍDE POLÍCIA? Polícia sa riadi trestným zákonom. Užívanie drog nie je trestný čin. Trestný čin je: pichnúť či predať niekomu drogu, mať pri sebe drogu, poskytnúť priestor na užívanie drog. Ak ste s niekym, kto sa predávkoval je dôležité vedieť, že nepáchate žiaden trestný čin - ak ste mu drogu nepredali či nedali, pokiaľ prišiel k vám domov na návštevu a až potom sa na ňom začali prejavovať známky predávkovania. Pretože predávkovanie na heroíne väčšinou nastupuje po čase (nie okamžite).
 • NECHCEM SPÔSOBIŤ PROBLÉMY? Túžba nespôsobiť problémy je pochopiteľná. Ale opäť platí. Užívanie drog, nie je trestný čin. Trestné je, ak má predávkovaný/á pri sebe drogu. Samotným predávkovaním mu/jej nehrozia žiadne pokuty. Na druhej strane. V prípade vážneho predávkovania mu hrozí zástava srdca a dýchania. A to môže spôsobiť smrť alebo vážne poškodenie mozgu. Človek môže napríklad ostať na lôžku, prestať rozprávať, byť ochrnutým do konca života.
 • ZÁCHRANÁRI NECHCÚ POMÔCŤ. Ohota záchranárov nie je dôležitá. Dôležité je, že nemôžu pomoc odmietnuť. Podľa zákona sa pomoc poskytnutá pri záchrane života poskytuje všetkým zdarma (platí sa to s verejných financií). To, že niekedy je záchranár ochotnejší a niekedy nie závisí od mnohých vecí (ich postoja, stavu únavy, podmienok v práci a pod). V každom prípade, keď už budú na mieste, musia urobiť úkony na záchranu života - napr.: dajú kyslíkovú masku, pichnú Naloxone hydrochlorid (pozor nie slaný roztok! Ako si niektorí omylom myslia)

Ak cítite veľký strach z polície skúste využiť nasledujúce odporúčania:

 • Na ulici sa snažte zapojiť do oživovania okoloidúcich. Tí môžu ostať pri predávkovanom človeku. Vy môžete ujsť, keď budete počuť príchod záchranky.
 • Volanie z telefónnej búdky je anonymnejšie ako z mobilu.
 • Polícii odpovedajte pokojne a tak, aby ste sa nedostali do problémov.
 • Ak ste na byte, môžete predávkovaného človeka vyniesť na chodbu/ulicu. Uistite sa, že sa záchranári do domu dostanú/presne opíšte miesto kde ho uložíte. Dajte ho do stabilizovanej polohy!

Kedy volať záchranku
Rýchla záchranná služba sa volá, vždy ak dochádza k týmto udalostiam:

 • Poruchy vedomia až bezvedomie (nereagovanie na bolestivý podnet, nereagovanie na trasenie a kričanie).
 • Zastavená činnosť srdca (necítite biť srdce, tep).
 • Zástava dýchania (nedýcha, chrčí pri dýchaní, modranie pier)
 • Otrava liekmi a drogami (predávkovanie drogami sa jednoznačne uvádza v zahraničných zdrojoch. Avšak predávkovanie sprevádzané problémami s dýchaním, zástavou srdca a stratou vedomia je jednoznačný dôvodna volanie záchranky aj podľa slovenských odporúčaní)

Typy pri volaní záchranky

 1. uisti sa, že za Tebou nie je počuť krik (znížiš tak riziko, že príde aj polícia)
 2. povedz svoje  meno a ak vieš telefónne číslo (aby Ťa záchranári mohli kontaktovať v prípade potreby)
 3. povedz, čo sa stalo a aké sú príznaky (napr.: leží tu človek predávkovaný heroínom, dýcha a bije mu srdce, nereaguje na bolestivé podnety, chrčí pri dýchaní, má modré pery... alebo, ak máš obavu hovoriť o predávkovaní opíš príznaky bez info, že ide o predávkovanie. Túto informáciu povedz osobne.
 4. presná adresa, miesto a oporné body (napr.: stavbárska ulica 42, parčík za domom, cestička za parkoviskom alebo poschodie, meno na zvončeku)
 5. počkajte na otázky

Ostaň pokojný/pokojná. Stručne povedz základné info a odpovedaj na otázky. Ostaň na linke, kým je to potrebné. Môže sa Ti zdať, že dispečeri sa Ťa pýtajú zbytočnosti. Všetky otázky, čo Ti kladú sú však potrebné. Pokiaľ sa situácia zmenila a predávkovaný sa prebral a ušiel. Zavolaj na záchranku a zruš výjazd. Ušetríš drahocenný čas záchranárov i verejné financie.

Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia. Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog  na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc. Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Zdroje:http://www.emergency-slovakia.sk/riaditelstvo/kedy-volat-155.html?page_id=235, http://firstaid.about.com/od/callingforhelp/qt/whentocall.htm, http://www.dobiasovci.sk/privolanie-zachrannej-sluzby.doc, http://www.harmreduction.org/article.php?id=206
http://www.harmreduction.org/article.php?id=206
http://www.emergency-slovakia.sk/riaditelstvo/kedy-volat-155.html?page_id=235
http://firstaid.about.com/od/callingforhelp/qt/whentocall.htm
http://www.dobiasovci.sk/privolanie-zachrannej-sluzby.doc