Bezpečnejší sex
Prečo práve bezpečnejší sex a nie bezpečný?
Prečo práve bezpečnejší sex a nie bezpečný? Z pohľadu aktívneho sexuálneho života nemôžeme hovoriť o 100% bezpečnom sexe, pretože žiadna z ochrán nie je stopercentná. Ak by sme chceli hovoriť o najbezpečnejšej možnosti, bola by to abstinencia od akejkoľvek sexuálnej činnosti. Čo teda myslíme pod pojmom bezpečnejší sex?
Nikto sa nemusí cítiť pod nátlakom pri začiatku sexuálnej aktivity. To, čo je pre každého z nás v poriadku, je veľmi individuálne. Stupeň, po ktorý chceš zájsť je čisto na tebe, zájsť ďalej môžeš len vtedy, keď sa na to budeš cítiť ty sám/sama.
Rozhodnutie žiť intímne s partnerom alebo partnerkou môže byť pre niekoho veľmi významný krok, spojený nielen s telesným, ale aj emočným odovzdaním sa.
Na rozhodnutie byť sexuálne aktívnym/ou s inou osobou je vhodné dívať sa aj z pohľadu ochrany nielen pred neželaným otehotnením, ale aj pred pohlavne prenosnými infekciami. Väčšinu času bývajú tieto ochorenia bezpríznakové a tak sa môže stať, že osoba prenesie chorobu na druhú osobu nevedome. Pokiaľ heterosexuálny pár nemá v pláne splodiť dieťa, z pohľadu bezpečnejšieho sexu je vhodné myslieť na zabránenie neželaného tehotenstva.
K praktizovaniu bezpečnejšieho sexu patrí neodmysliteľne otvorená komunikácia medzi partnermi/kami. Sexom sa všeobecne prejavujú rôzne emócie, záujem, či rešpekt voči sebe alebo partnerovi/ke. Ide o spôsob zábavy, ale aj uvoľnenia telesného či duševného napätia. Ak však hovoríme o praktizovaní bezpečnejšieho sexu, okrem vyššie spomenutého by partneri/ky nemali zabúdať aj na otvorenú komunikáciu o tom, čo jednotlivým partnerom/kám vyhovuje a kam až sú ochotní zájsť.
Ochrana a bezpečnejší sex
Pod antikoncepciou rozumieme také postupy, ktoré zabraňujú nechcenému otehotneniu bez úplného vzdania sa sexuálneho života. Medzi antikoncepčné metódy môžeme zaradiť nasledujúce, pričom každá má rôzny stupeň spoľahlivosti:
prirodzené metódy ako napr.: prerušovanie súlože, metóda periodickej zdržanlivosti – tzv. Knausova-Oginova metóda, meranie bazálnej teploty, Billingsova metóda
chemické (spermicídne) metódy ako napr.: spermicídy v géloch, krémoch alebo v antikoncepčnej špongii, vnútromaternicové teliesko, hormonálna antikoncepcia
bariérovú antikoncepciu – mužský kondóm, ženský kondóm, HotDam rúška
a prep/predexpozičná profylaxia– ide o lieky ktoré zabraňujú nakazeniu sa HIV počas pohlavného styku, ide o spôsob, ktorý môžu využívať najmä partneri, ktorí chcú mať sex bez kondómu a jeden z partnerov žije s HIV. Najčastejšie je táto forma využívaná homosexuálnymi pármi. Tento spôsob však nechráni pred inými pohlavne prenosnými a infekčnými ochoreniami.
Ak hovoríme o téme bezpečnejšieho sexu, jedinou formou, ktorá ochráni pred neželaným otehotnením a pohlavne infekčnými chorobami je bariérová antikoncepcia v podobe mužského alebo ženského kondómu.
Bezpečnejší sex na párty
K mladým ľuďom neodmysliteľne patrí zábava, rôzne akcie, festivaly, hudba, ale aj alkohol a drogy, ktoré navodzujú pocit uvoľnenia a odvahy. Práve pod takýmto vplyvom môže mnoho ľudí vnímať situácie omnoho inak, človek je viac otvorenejší a chce sa spoznávať s novými ľuďmi. Ak si na párty a s niekým si sa spoznal/a, poznáte sa len niekoľko hodín, no napriek tomu máte k sebe blízko, nezabúdajte na ochranu a bezpečnosť.
Ak si chceš párty užiť bez zbytočných nepríjemností mysli nato, že:
1. Ešte pred samotnou akciou je vždy dobré sa s niekým, komu dôveruješ dohodnúť, že ak sa na párty od seba vzdialite na dlhší čas, tak sa po čase skontaktujete. V prípade, že plánuješ užiť alkohol alebo iné drogy, je dobré ísť von s niekým, kto ti v prípade potreby bude vedieť pomôcť.
2. V prípade, že sa vyberieš von sám/a, povedz niekomu, kto je doma, že odchádzaš preč a kedy sa približne vrátiš.
3. Na párty si stráž svoje veci, pitie a v prípade, že ťa niekto chce pozvať na drink, odsleduj si, že drink k tebe prichádza priamo z baru. Množstvo alkoholu určuješ tiež ty sám/a, nikto by ťa do pitia ani užitia drog nemal nútiť. Poznaj preto svoju hranicu, za ktorú ísť nechceš.
4. Nie je nič zlé na tom, ak sa ti počas večera niekto zapáči natoľko, že sa s ním/ňou rozhodneš mať sex. V tom prípade použite buď ženský alebo mužský kondóm. Výhodou ženského kondómu je napríklad to, že ho žena môže mať zavedený už niekoľko hodín pred sexom (je však len na jedno použitie = 1 sexuálny styk) a nie je vyrobený z latexu. Daj si pozor na mužský kondóm, ktorý si mal/a napríklad dlho v peňaženke. Môže byť už po záruke alebo môže mať poškodený obal spolu s kondómom, čo počas sexu môže viesť k jeho prasknutiu. Ideálne je si vždy zobrať nový kondóm a ešte pred párty si ho dobre skontrolovať – dátum exspirácie a poškodenie obalu. Mať so sebou kondóm nie je hanba a v tomto prípade je bezpečnosť sexy, či ide o chalanov alebo baby. Spoločne sa tak chránite nielen voči neželanému otehotneniu, ale aj pred pohlavnými chorobami.
5. Ak sa chystáš z párty s niekým odísť, daj vedieť kamoškám a kamošom. Buď ostražitá/ý na akékoľvek partnerovo/kine správanie a dávaj si pozor na osobné veci.
6. Vždy sa snaž odložiť si aspoň nejaké drobné na taxík/MHD v prípade, ak sa budeš potrebovať odniekiaľ dostať bezpečne domov.
Užívanie drog a sex na párty či festivale
Festivaly trvajúce niekoľko dní môžu v porovnaní s nočným večierkom predstavovať ďalšie riziká ako zvýšená konzumácia alkoholu a iných liekov (závisí od dávkovania a frekvencie), malý odpočinok, neprimerané stravovanie, zlá hygiena a v niektorých prípadoch aj nechránený sex. Okrem toho väčšina festivalov sa odohráva v letnej sezóne, čo znamená aj vystavenie sa vysokým teplotám a riziku prehriatia organizmu či úpalu, ktoré napríklad v kombinácii s extázou môžu byť veľmi nebezpečné.
Voda je hlavnou zložkou nášho tela. Telo stráca vodu v závislosti od úrovne aktivity, teploty, vlhkosti alebo iných faktorov, ako je konzumácia alkoholu a iných liekov. Na festivaloch zvyčajne nájdete zóny voľného prístupu k pitnej vode a osviežujúce oblasti, kde ich môžete využiť, keď je horúco. Odporúča sa vypiť najmenej 2 litre vody denne, ale množstvo, ktoré potrebujeme, môže závisieť od osoby, veku, životného štýlu, kontextu alebo prostredia, ktoré nás obklopuje. Nedostatok aj prebytok vody sú škodlivé pre náš organizmus. Konzumácia alkoholu dehydruje náš organizmus, preto je dôležité okrem alkoholu piť aj vodu. Ak pijete alkohol, odporúča sa striedať konzumáciu alkoholických nápojov s vodou alebo džúsmi, najmä ak pijete destilované nápoje alebo nápoje s vysokým obsahom alkoholu (koktaily, liehoviny …).
Užitie rôznych látok nám môže spôsobiť rôzne zmeny vedomia, v závislosti od toho čo užijeme. Sú drogy, napríklad stimulanty ako extáza, pervitín, kokaín, ktoré povzbudzujú chuť na sex. Rovnako napríklad po užití alkoholu môžeme byť veľmi otvorení spoznávaniu sa s inými ľuďmi, ktoré môže vyústiť až k sexu. Niektoré látky môžu psychicky podporovať chuť na sex, v skutočnosti však telo vôbec nemusí reagovať na dané podnety a stimuly. Muži môžu mať napríklad problémy s ejakuláciou či stoporením penisu.
Sex počas užívania drog môže byť úplne nová zaujímavá skúsenosť, na druhej strane však netreba zabúdať na už vyššie spomenuté tipy, ako si ho čo najbezpečnejšie užiť.
Zdroje:
Pridaj komentár