CHEMSEX

Čo je chemsex?

Chemsex je užívanie drog počas sexu, za účelom zvýšenia túžby a zníženia zábran. Najčastejšie sa vyskytuje komunite MSM (mužov, ktorí majú sex s mužmi) a je spájaný aj s používaním datingových aplikácií (ako je napríklad Grindr). Drogy, ktoré sa najčastejšie spájajú s chemsexom, sú kryštalický metamfetamín (viac info nájdeš tu- https://drogy.org/co-je-pervitin/) , syntetické katinóny (mefedrón, 3MMC, 4MMC) a GHB / GBL (gamahydroxubutyrát / gamabutyrolaktón) viac info nájdeš tu- https://drogy.org/ghb/. Tieto drogy sa označujú ako „chems“, hoci sa často užívajú aj iné látky, ako je viagra, alkohol, ketamín, kokaín alebo popper. Tieto drogy sa bežne nepovažujú za „chems“, sú skôr považované za doplnok k drogám, ktoré vyvolávajú pocit vzrušenia a nabudenia. Kombinované užívanie vysoko povzbudivého pervitínu, ale aj kokaínu, extázy a MDMA, ktoré inhibujú a odstránia počiatočné zábrany, s užívaním ketamínu a GHB / GBL, ktoré človeka uvoľnia, dokáže vytvoriť dlhý a intenzívny sexuálny zážitok. Takéto potešenie však so sebou nesie väčšie zdravotné riziká, keďže obozretnosť a opatrnosť je pod vplyvom týchto drog výrazne znížená.

Ľudia užívajú drogy a alkohol na sex už tisíce rokov a drogy užívané v kontexte chemsexu majú tiež svoju históriu. Tieto látky môžu byť, a samozrejme aj sú, užívané za účelom zvýšenia pôžitku a rozkoše aj v iných ako MSM komunitách. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo je chemsex definovaný najmä mužmi, ktorí majú sex s inými mužmi. Jedinečnosť homosexuálneho sexu a homosexuálnej kultúry a najmä stereotypy a stigmy okolo nej častokrát bránia uvoľneniu a pôžitku z takéhoto sexu. Môžu to byť spoločenské postoje, ktoré pokladajú homosexuálny akt za niečo neprirodzené, ale aj náboženské postoje, kedy väčšina náboženstiev takýto sex netoleruje. Avšak aj trauma a stigma z možného šírenia HIV a iných sexuálne prenosných ochorení môže ovplyvniť sexuálny pôžitok gayov. V neposlednom rade chemsex definuje aj technologická revolúcia. Vďaka smartfónom a aplikáciám je kontaktovanie a vzájomné stretávanie gayov omnoho jednoduchšie ako v minulosti.
Keďže sex pod vplyvom povzbudivých drog môže byť niekoľkonásobne dlhší a chemsex stretnutia s viacerými účastníkmi môžu trvať i niekoľko dní a nocí bez prestávky, zdravotné riziká sa aj pod vplyvom zníženia opatrnosti zvyšujú.

Preto je dôležité pamätať pri tejto vzrušujúcej jazde na niekoľko harm reduction zásad, ktoré minimalizujú riziko nakazenia pohlavne prenosnými ochoreniami a predávkovania:


-Používanie kondómov by mala byť samozrejmosť.
-Používaj lubrikanty – a veľa! Lubrikačný gél pomáha predchádzať malým zraneniam a krvácaniu. Nepoužívaj na lubrikovanie sliny – tie uschnú veľmi rýchlo. Dôležité je mať vlastný lubrikant. Daj si záležať, aby si ho mal dobre označený. Vyhni sa používaniu kokosového oleja a iných rastlinných olejov, maslu a telovému mlieku. Lubrikanty na báze oleja totiž narušujú povrch latexového kondómu a hrozí ich pretrhnutie.
-Papierové vreckovky – maj ich stále po ruke na vyčistenie zvyškov oleja.
-Chillout kútik – je dobré mať vyhradené miesto, kde si človek môže na chvíľu pospať alebo oddýchnuť.
-Sprej s dezinfekciou a/alebo alkoholové tampóny – pravidelne si čisti všetky pomôcky pred použitím. Dôležité je ich najprv očistiť od olejových zvyškov. Dezinfikuj si taktiež ruky vždy po výmene partnera alebo roly.
-Uteráky – maj ich pripravených dostatok a používaj vždy vlastný.
-Kôš alebo lavór so zriedenou dezinfekciou a vodou na použité vibrátory a hračky. Po použití ich tam nechaj aspoň 5 minút. Presvedč sa, že nezostali na nich stopy oleja. Následne ich pred opätovným použitím umy čistou vodou.
-Fľaše s pitnou vodou – ľudia niekedy zabudnú piť. Preto ich maj umiestnené na viditeľnom mieste. Nepi však naraz veľké množstvo vody. Snaž sa piť menej, ale pravidelne každú polhodinu.
-Ak užívaš drogy injekčným spôsobom, používaj vždy vlastnú výbavu (ihly, injekčnú vodu, štuple) a nepožičiavaj ich nikomu!
-Ak užívaš drogy inhalačným spôsobom, používaj vlastnú ruličku. Dobrým tipom je používanie farebne odlišných slamiek.
-Užitočnými nástrojmi môžu byť stopky (na meranie času od poslednej užitej dávky), váha (na meranie veľkosti dávky) a zápisník, kde si značíš, čo všetko a koľko si toho užil.
-Ak ideš užiť drogu, s ktorou si doteraz nemal ešte skúsenosť, uži menšie množstvo, aby si zistil, aké má na teba účinky.


Samotný chemsex nemusí byť žiadnym problémom, ak sa dodržujú tieto zásady. Pamätaj na to, že jeho filozofiou je uvoľnenie a sloboda. Preto ak cítiš, že si nútený do niečoho, s čím nie si stotožnený, vždy máš právo povedať nie.
Cesta späť k sexu bez drog je však ťažšia. Ľudia, ktorí predtým praktizovali chemsex hovoria, že normálny sex bez drog je pre nich nudný a je pre nich ťažké sexuálne sa vzrušiť. Dôvodom je, že ich mozog je chemicky nevyvážený. Metamfetamín zaplavuje mozog dopamínom, ktorý vyvoláva pocity potešenia a spokojnosti. Opakované a abnormálne vysoké uvoľňovanie dopamínu a užívanie metamfetamínu poškodzuje samotné neurotransmittery. Čím dlhšie a intenzívnejšie ste boli na chemsexe, tým dlhšie Vám bude trvať, kým sa váš mozog zotaví a budete si užívať sex bez drog. Môže to trvať od niekoľkých mesiacov až do viac ako jedného roka.

Chceli by ste viac článkov o chemsexe? Napíšte nám správu alebo nechajte komentár. 😊

Zdroje:
Kupšovský, D. Sem sjetej a nadrženej. Máš čas:-) Láska, chemsex a něžnosti na prahu 21. století. Dokumenty Dvojky [online]. Český rozhlas Dvojka, 2017.
McCall, H.; Adams, N.; Mason, D.; Willis, J. (2015). What is chemsex and why does it matter?
Van Diepen, G. Chems & Sex. In Mainline (2018)
https://sexntina.nl/en/sleazen-zonder-nasleep/

SEX


Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia.Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc.
Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.