HCV – Vírusová hepatitída typu C (Žltačka)
Hepatitída typu C je infekčné vírusové akútne (ak trvá menej ako 6 mesiacov), väčšinou však chronické zápalové ochorenie pečene, pri ktorom vírusová infekcia pretrváva viac ako 6 mesiacov. Hepatitída často nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi, chronická infekcia vírusom však môže spôsobiť poškodenie a zjazvenie pečene, cirhózu, rakovinu pečene či značné zdurenie žíl pečene a žalúdku, čo môže viesť až k vykrvácaniu a smrti. Proti hepatitíde typu C sa nedá zaočkovať.
O víruse hepatitídy typu C nemožno hovoriť ako o jednom víruse, v skutočnosti je to veľká rodina viacerých vírusov. Delia sa na 11 genotypov, z nich na Slovensku existuje najmä genotyp 1 (HCV1), 2 (HCV2) a 3 (HCV3). Každý tento genotyp má niekoľko subtypov a každý subtyp má vlastné kvázikmene. Predpokladá sa, že existuje niekoľko tisícov rôznych kvázikmeňov HCV. Táto rôznorodosť vírusu HCV je dôvodom, prečo neexistuje očkovacia látka proti HCV. Zároveň to znamená, že sa môžeš opakovane infikovať novými druhmi HCV vírusov. To zhoršuje zdravotný stav a môže to spôsobiť komplikácie pri liečbe.
Spôsob prenosu hepatitídy typu C
Najrizikovejšou skupinou sú ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy a ktorí medzi sebou zdieľajú kontaminované injekčné ihly a striekačky, injekčnú vodu, štupeľ a svoje injekčné pomôcky, ktoré prichádzajú do styku s cudzou krvou. Vírusom HCV sa môže nakaziť i dieťa od matky počas pôrodu (riziko je 5-15%) a tehotenstva, ak sa matka nelieči. Ďalším možným spôsobom nakazenia týmto typom hepatitídy typu C je transfúzia kontaminovanej krvi, krvných produktov alebo kontaminovaného tkaniva. Menej častým spôsobom prenosu hepatitídy typu C je nechránený pohlavný styk, z toho najrizikovejším je análny sex, pri ktorom je vysoké riziko poranenia vnútornej steny análneho kanálu, a sex počas menštruácie. Nakaziť sa hepatitídou typu C možno i nesterilnými nástrojmi na tetovanie či piercing, používaním spoločných zubných kefiek a žiletiek. Spôsob prenosu je u 30% prípadov neznámy.
Priebeh HCV
Ochorenie môže byť dlhú dobu neobjavené, keďže má nenápadný, mierny alebo až bezpríznakový priebeh. V akútnej fáze ochorenia hepatitídy typu C nie sú špecifické príznaky, len asi 10% ľudí má zvýšenie žltého sfarbenia kože a očného bielka, tmavý moč, únavnosť bez zjavnej príčiny, nechutenstvo, nutkanie na dávenie, bolesti kĺbov a svalov a svrbenie pokožky, úzkosť, depresiu, citlivosť oblasti pod pravým rebrovým oblúkom. Priebeh ochorenia hepatitídy typu C značne zhoršuje konzumácia alkoholu.
Chronická fáza sa rozvinie asi u 80 % neliečených infikovaných ľudí, z nich asi u 20 % vznikne v priebehu 20 rokov cirhóza – zjazvenie a stvrdnutie pečene s vysokým rizikom vzniku pečeňového zlyhania a rakoviny pečene (hepatocelulárneho karcinómu).
Liečba hepatitídy typu C
Hepatitída typu C sa lieči protivírusovými liekmi, ktoré majú formu tabliet. Ide o bezinterferónovú liečbu, ktorá má u pacientov výbornú znášanlivosť a vysokú efektivitu úplného vyliečenia. Tablety sa užívajú 12 týždňov a pacient nemusí byť hospitalizovaný.
Poisťovňa prepláca pomerne drahú liečbu hepatitídy typu C, ak pacient dokázateľne abstinuje od drog alebo podstupuje substitučnú liečbu a nemá dlhy na zdravotnom poistení. Donedávna sa hepatitída typu C liečila interferónovými injekciami a ribavirínom so značnými nežiaducimi účinkami.
Prevencia pred hepatitídou typu C
Zavedenie jednorazového zdravotníckeho materiálu, výmeny injekčných striekačiek pre ľudí, ktorí injekčne užívajú drogy a ďalšie opatrenia výrazne prispeli k zníženiu HCV infekcie v populácii. Zvýšenú opatrnosť je treba tiež venovať tetovaniam a piercingom ako možnej cesty prenosu infekcie v prípade zanedbávania použitia jednorazových ihiel. Ľudia žijúci s vírusom HCV by mali používať len vlastné hygienické prostriedky (holiaci strojček, uterák, zubnú kefku a pod.) a pri pohlavnom styku by mali používať mužské alebo ženské kondómy, ktoré znižujú riziko krvou a pohlavne prenosných infekcií.
V prípade, že nemáš možnosť použiť vlastné sterilné ihly na užívanie drog, existuje niekoľko jednoduchých možností na dezinfekciu:
A) Použitie bielidla.
1. Umy ihlu alebo materiál v studenej vode.
2. Natiahni bielidlo do striekačky a 30 sekúnd nechaj pôsobiť a vystrekni. Zopakuj 2x. Materiál (lyžička) namoč do bielidla na 2 minúty.
3. Dôkladne umy veci od bielidla, aby to neštípalo.
B) Varenie vo vriacej vode po dobu 15 minút.
C) Opaľovanie lyžičky zapaľovačom a vyčistenie alkoholovým tampónom.
D) Čistenie alkoholovým tampónom.
E) Umytie v studenej vode, ktorá pomôže odstrániť aspoň časť krvi. Nepoužívaj teplú vodu, pretože v nej sa krv zráža. Pozor! Vírus HCV dokáže prežiť v injekčnej striekačke, na lyžičke, vo filtri, na škrtidle, na stole či na schodoch alebo v nádobe so spoločnou vodou až 63 dní. Dezinfikuj, aj keď nevidíš krv. Na prenos HCV stačí množstvo, ktoré nie je okom viditeľné. Vždy je lepšie urobiť aspoň niečo ako nič! Nezabudni, že vírusom HCV sa môžeš opakovane infikovať i vtedy, ak už vírus v sebe máš. Existuje ich totiž veľmi veľa druhov a opätovné infikovanie zhoršuje tvoj zdravotný stav.
Zdroje:
Lam, N.C., Gotsch, P.B., Langan, R.C.
Caring for pregnant women and newborns
with hepatitis B or C. American family physcian.
s. 1225-1229. PMID 21121533
Maheswari, A., Ray, S., Thuluvath, PJ. Acute hepatitis
C. Lancet. s. 321-332. DOI:10.1016/S0140-6736(08)61116-2
super, že je nová liečba, aspoň už tie vedľajšie účinky nebudú ako pri interferóne.
áno aj v teréne máme množstvo ľudí, ktorí si prešli interferónovou liečbou napríklad vo výkone trestu a spomínajú na ťažké vedľajšie účinky najmä aj na tie psychické. K novej liečbe sa napríklad naši klienti dostanú veľmi ťažko.