Metamfetamín (známejší pod názvom PERVITÍN)
Čo je pervitín?
Pervitín je na Slovensku nelegálna droga patriaca do skupiny drog so stimulačnými (nabudzuje) účinkami. Pervitín účinkuje hlavne v centrálnej nervovej sústave, kde zvyšuje množstvo neurotransmiterov ako dopamín, noradrenalín, či serotonín. Cez dopamín pôsobí na pohyb, motiváciu, či pocity spokojnosti po vykonanej činnosti. Noradrenalín zas pôsobí na prísun kyslíka, srdcový tep a krvný tlak. Vďaka pôsobeniu na serotonín má pervitín vplyv na náladu, pamäť, učenie a systém odmien. Pervitín ti môže spôsobiť silnú psychickú a fyzickú závislosť.
Aké sú účinky pervitínu?
Najvýraznejším účinkom pervitínu je silné, až silené nabudenie, prejavujúce sa zvýšením energie, ktoré je oveľa výraznejšie ako pri iných amfetamínoch, MDMA, či kokaíne. Pri vyšších dávkach pervitínu je niekedy nemožné byť v kľude kvôli zatínaniu zubov, sťahovaniu svalov a nadmernej triaške, čo vedie k zníženej schopnosti kontrolovaného pohybu. Často sa vyskytuje aj veľmi krátky pocit telesnej eufórie, zlepšená schopnosť sústredenia sa, nadmerné sebavedomie, potlačenie bolesti, silné pocity eufórie a chuť na sex . Pervitín tiež potláča chuť na jedlo a potrebu spánku, čo je nebezpečná kombinácia pri opakovanom užití počas jedného sedenia. Spôsobuje „myšlienkový trysk“, teda výbušné vynorenie sa mnohých nutkavých a impulzívnych myšlienok, človek má taktiež potrebu rýchlo rozprávať. Medzi časté nechcené účinky pervitínu patrí zvýšený tep a krvný tlak, zvýšená telesná teplota a potenie sa, agresivita, úzkostlivosť, paranoje, náladovosť a záchvaty. Počas ústupu účinkov zažiješ comedown, teda stav, kedy už necítiš pozitívne účinky pervitínu a prevláda úzkostlivosť a depresivita, podráždenie a paranoidné stavy. Kontrast medzi žiadanými účinkami a comedownom núti ľudí užiť ďalšiu dávku. Čím viac pervitínu užiješ za noc, tým bude comedown horší a dlhší. Po užití pervitínu je bežná neschopnosť zaspať, pričom únava posilňuje spomenuté negatívne účinky. S vyššími dávkami užitého pervitín za noc stúpa aj hrozba paranojí a nepríjemných halucinácií. Nikdy neužívaj pervitín počas tehotenstva. Ak nebudeš užívať pervitín, vyhneš sa všetkým rizikám.
Ako znížim riziká spojené s užitím pervitínu?
Pervitín sa dá užiť šnupaním, fajčením, orálne a injekčne. Bezpečná dávka sa nedá presne určiť kvôli rôznej čistote pervitínu na trhu, preto sa na prvýkrát odporúča užiť malú dávku neznámeho pervitínu a počkať viac ako dve a pol hodiny pred ďalším užitím. Pravdepodobne budeš chcieť znova užiť pervitín hneď ako začnú jeho účinky slabnúť, no každé ďalšie užitie bude menej intenzívne, čo vedie k nutkaniu, aby si pervitín užil/a znova.
Bežná dávka pervitínu pre orálne a nazálne užitie sa pohybuje medzi 5-30 mg, pri injikovaní a fajčení sa pohybuje medzi 5-20 mg. Najbezpečnejší spôsob užitia je orálny – účinky sa dostavia po pol hodine, trvajú 7-12 hodín, pre zriedkavých užívateľov niekedy až 24 hodín, a sú relatívne slabé. Účinky šnupania pervitínusa dostavia po 10 minútach a trvajú 4-7 hodín, pre zriedkavých užívateľov niekedy až 12 hodín, tento spôsob užitia je však veľmi návykový. Najnebezpečnejším (najvyššie riziko predávkovania sa, prenos infekčných ochorení), a najintenzívnejším spôsobom užitia pervitínu je injekčný spôsob. Účinky sa dostavia po minúte a trvajú 4-8 hodín, pre zriedkavých užívateľov niekedy až 18 hodín. Fajčenie je bezpečnejšia alternatíva injekčného užitia práve kvôli nižšiemu riziku predávkovania sa. Účinky fajčenia pervitínu nastúpia po minúte a trvajú 2-6 hodín, pre zriedkavých užívateľov niekedy až 12 hodín.
Pervitín nešňup cez bankovky, či tvrdý papier – pri poranení sliznice ti hrozí prenos infekcií a hepatitídy C. Použi radšej vlastnú snuffku, alebo čistú slamku, ktorej koniec si opáliš so zapaľovačom a tak nebude ostrý. Pri injekčnom užití pervitínu nikdy nezdieľaj ihlu. Najnebezpečnejší spôsob užívania je kontinuálne užívanie počas viacerých dní za sebou. Ak chceš užiť pervitín, uisti sa, že pred aj po užití budeš mať možnosť dostatočne dlho sa vyspať. Pred (ideálne aj počas) užitím pervitínu sa najedz a celý čas doplňuj tekutiny, ideálne 0,3 litra vody za hodinu. Nedostatok spánku, jedla a tekutín sú častou príčinou negatívnych účinkov od paranojí až po predávkovanie sa.
Pri užití pervitínu riskuješ aj vznik toxickej psychózy. Tú ti môže spôsobiť akékoľvek množstvo drogy, platí však, že kombinácia vyšších dávok s dehydratáciou, neprijímaním potravy a nedostatkom spánku túto pravdepodobnosť zvyšuje. Pravdepodobnosť výskytu taktiež zvyšuje kontinuálne užívanie pervitínu počas viacerých dní („jazdy“), dlhodobé užívanie a kombinácia s alkoholom. Toxická psychóza je charakteristická pocitmi strachu, paranojami, bludmi a pocitmi prenasledovania. Jej prejavy môžu trvať od niekoľkých hodín až po 2 týždne, halucinácie však vždy vymiznú do 48 hodín. Je ideálne mať pri sebe triezvu osobu, ktorá ti vie poskytnúť pomoc v prípade, že sa ti naskytnú problémy počas, alebo po užití pervitínu.
Pervitín je neurotoxický pre dopamínové a serotonínové receptory, preto ho neužívaj častejšie ako raz za 3 mesiace, pretože častejším užívaním riskuješ vznik Parkinsonovej choroby, depresie, či iných ochorení. Určite nikdy neužívaj pervitín na prekrytie „dojazdov“, práve kvôli vysokej toxicite a vysokej pravdepodobnosti na vytvorenie si závislosti. Ak máš ty, alebo niekto v tvojej rodine srdcové ťažkosti, hrozí ti nebezpečenstvo infarktu, preto sa radšej vyhni užitiu. Rovnako sa vyhni užitiu ak máš ty, alebo niekto v rodine duševné choroby, pretože užitím pervitínu sa môže spustiť napríklad dočasná, alebo trvalá psychóza, či schizofrénia.
Kombinácia pervitínu a iných psychoaktívnych látok – čomu sa vyhnúť?
Nikdy neužívaj pervitín spolu s MAOI antidepresívami, hrozí ti infarkt. Vyhni sa kombinácií s inými stimulantmi (2C-x, kokaín, kofeín, MXE, MDMA, PCP, NBOM), pretože tieto interakcie nepridávajú žiadne pozitívne účinky, ale zvyšujú riziko úzkosti, zaťažujú srdce a spôsobujú nepravidelný tep, sú viac neurotoxické, a majú šancu ti spôsobiť nepríjemné manické stavy a zacyklenie myšlienok. Pervitín maskuje účinky sedatív (alkohol, GHB, ketamín) a opioidov, preto ich nekombinuj, keďže sa môžeš ľahko predávkovať aj keď to zo začiatku nezbadáš. Pri alkohole ti hrozí aj navodenie toxickej psychózy. Neodporúča sa ani kombinácia s psychedelikami (LSD, hubičky, marihuana), keďže ich interakcia s pervitínom spôsobuje úzkosti, paranoje a nepríjemné zacyklenie myšlienok.
Zoznam použitých zdrojov:
Pridaj komentár