Heroín

Čo je heroín?

Heroín patrí do skupiny narkotických analgetík známych ako opiáty. Vyrába sa z morfínu, prírodného výťažku rastliny mak siaty. Užívanie heroínu sa spája so závažnými zdravotnými problémami, ako napr.: smrteľné predávkovanie, spontánny potrat a syndróm závislosti. Pokiaľ sa heroín užíva injekčne, tieto problémy sa rozširujú o mnoho ďalších spojených s injekčným užívaním: o kolapsy žíl, abscesy a vírusové ochorenia (napr.: HIV/AIDS, žltačka typu B a C).  Ide o látku opiátového typu, má tlmivé účinky, potlačuje bolesť, spôsobuje pomalé dýchanie, spomaľuje tiež činnosť srdca. Užívateľ/ka môže po užití pociťovať návaly studeného potu, pocit ťažkých viečok, zúžené zreničky. Spôsobuje pocit subjektívnej blaženosti, farebné predstavy, objavovanie netušených schopností. S užívaním heroínu sa spája riziko vzniku fyzickej a psychickej závislosti, strata chute na sex, strata motivácie alebo blokovania emócií, teda preciťovania zážitkov. Z dôvodu rôznych prímesí môže byť farba heroínu rôzna, od hnedej, bielej až po čiernu. Chuť/vôňu heroínu môžeme popísať ako vôňu octu, môže však byť aj bez zápachu. Vyznačuje sa horkou chuťou.

Hnedý heroín („braun“) je vhodný na fajčenie alebo inhalovanie z fólie. Pri injekčnom užívaní drog je potrebné pridať „niečo“ kyslé, aby sa rozpustil. Odporúča sa používanie kyseliny askorbovej, avšak používa sa aj kyselina citrónová (tzv.: potravinárska kyselka). Používanie citrónu alebo citrodeka je rizikové z pohľadu prenosu nečistôt a baktérií, ktoré sa v nich nachádzajú, do krvi.

Čierny heroín je tmavá, lepkavá forma heroínu. Môže byt lepkavý ako smola a tvrdý ako uhlie. Jeho farba sa pohybuje od tmavohnedej po čiernu (farba a hustota závisí od metód jeho spracovávania). Čierny heroín sa najčastejšie užíva injekčne a jeho účinok trvá od štyroch do šiestich hodín.

Biely heroín sa podobá múke. Je vhodný na injekčné užívanie, pretože sa ľahko rozpustí. Fajčiť sa nedá.

Aké sú účinky heroínu?

Doba pôsobenia heroínu v tele je približne 8 hodín. Opiáty (teda i heroín) sa viažu na receptory napr. v mozgu, v mieche, na tzv. opioidné receptory. Účinky heroínu sú ovplyvnené tým, na aký receptor sa heroín viaže:

– kappa-receptory zodpovedajú za potlačenie bolesti na úrovni miechy, za stiahnutie zreničiek a celkový útlm;

– mí-receptory vyvolávajú potlačenie bolesti, eufóriu, tlmia dýchanie a majú na svedomí vznik fyzickej závislosti;

– sigma-receptory sú pravdepodobne spojené s poruchami výživy a látkovej premeny bunky, halucinogénnymi účinkami;

– zatiaľ nie je jasné, čo spôsobuje naviazanie na delta-receptory a iné receptory.

Heroín je veľmi silná droga, prvá dávka heroínu zväčša spôsobuje závrat a zvracanie. Všeobecne však ľudia užívajúci heroín popisujú stavy ako sú:

  • pocit šťastia
  • uvoľnenie
  • eufóriu
  • ospalosť (ľudia často prestávajú vnímať. tzv. kaprovanie)

Celkový účinok heroínu však závisí od jeho celkovej kvality, od množstva užitej látky, stavby tela. Je tiež niekoľko možností ako užívať heroín, a to napríklad fajčením (napr. v cigarete), inhalovaním (napr.: cez alobal, žiarovku), šnupaním i injekčne. Neexistuje bezpečný spôsob užívania heroínu bez rizík. Injekčná aplikácia heroínu, je však najviac rizikový spôsob.

Ako mám heroín čo najbezpečnejšie užiť?

  • Ak drogu neužijete, vyhnete sa všetkým rizikám.
  • Ešte pred tým ako drogu užijete, vyberte si ten najvhodnejší spôsob užitia. Pamätajte však, že niektoré spôsoby užitia sú bezpečnejšie ako iné, napríklad v prípade heroínu je bezpečnejšie ho fajčiť, než užívať injekčne. Každý spôsob však prináša svoje riziká.
  • Pokiaľ si sa rozhodol/a užiť heroín, neexperimentuj s vysokými dávkami, menej je aj v tomto prípade viac.
  • Ak si sa rozhodol/la užiť heroín, nekombinuj ho s inými drogami/liekmi, ani s alkoholom.
  • Ak si sa rozhodol/la užiť heroín prvýkrát, určite buď s niekým, komu dôveruješ a kto drogu neužil a dá na teba pozor -sitter. Pri heroíne je totiž veľmi vysoké riziko predávkovania najmä pri injekčnej aplikácii, buď preto s niekým, kto ti bude vedieť poskytnúť prvú pomoc.
  • Injikovanie heroínu je najnebezpečnejší spôsob užitia heroínu! Je tu riziko silnejšieho účinku heroínu a riziká spojené s injekčným užívaním drog (napr. prenos hepatitídy B,C, HIV pri zdieľaní ihiel, abscesy, zápaly žíl). Najmenej rizikové je užiť ho orálne.

Čo robiť ak to niekto preženie s heroínom?

  • Čím vyššia dávka, tým vyššie riziko utlmenia dýchania či zástavy srdca. Kombinovanie s alkoholom môže znásobiť tlmivý efekt drog a spôsobiť predávkovanie či zadusenie sa zvratkami. Kombinácia heroínu a pervitínu zvyšuje riziko srdcového infarktu či mozgovej príhody.
  • Ak dôjde k predávkovaniu, telo začína reagovať rôzne. Predávkovanie začína pomalým, ťažkým dýchaním. Zrenice sú malé ako špendlíková hlavička, pleť, pery a nechty majú „modrú“ farbu, zníži sa prudko krvný tlak a telesná teplota, potom nasleduje hlboký spánok – bezvedomie až kóma. Predávkovaný často zomiera na kombináciu opuchu mozgu, pľúc a na zástavu dýchania.
  • Môže dôjsť aj k uduseniu zapchatím hrdla alebo nosa (spravidla) zvratkami, ktoré by za normálnych okolností boli vyvrátené.
  • V takomto prípade je nutné začať okamžite s masážou srdca a zavolať pomoc. V žiadnom prípade neaplikovať soľný roztok do tela. Človek pri predávkovaní heroínom by mal dostať naloxon, špeciálnu látku ktorú majú záchranári na odvrátenie stavu z predávkovania.

Ďalšie riziká spojené s užitím heroínu

S užívaním heroínu sa spája niekoľko rizík. V prvom rade ide o riziko vzniku fyzickej a psychickej závislosti. Následne môže pravidelné užívanie heroínu v závislosti od spôsobu predstavovať riziko v podobe krvou prenosných ochorení. Ak teda hovoríme o injekčnom užívaní heroínu, človek riskuje poškodenie žíl a vznik infekcií a krvné zrazeniny. Zdieľanie ihiel a injekčných striekačiek je tiež veľmi nebezpečné, pretože riskujete zachytenie alebo šírenie vírusov, ako je HIV, hepatitída B alebo hepatitída C.

Nebezpečné je tiež kombinovanie heroínu s inými drogami, najmä inými sedatívnymi liekmi, ako je napríklad alkohol. Ďalšie sedatívne lieky – ako sú benzodiazepínové trankvilizéry alebo metadón – sú tiež spojené s úmrtím na predávkovanie heroínom.

Je veľmi ľahké predávkovať sa heroínom, najmä ak pravidelne užívate heroín, môžete si vytvoriť určitú toleranciu. Ak však prestanete užívať heroín len na niekoľko dní, vaša tolerancia rýchlo klesne a ak užijete rovnakú dávku, akú ste užili, riskujete predávkovanie.

Závislosť od heroínu charakterizuje aj abstinenčný syndróm, ktorý sa dostaví, keď ľudia prestanú heroín užívať. Telo heroín potrebuje v prípade jeho nedostatku. Abstinenčný syndróm sa hlási pár hodín (cca po 6-8 hodinách) od posledného užitia.

Kombinácia heroínu a iných psychoaktívnych látok – čomu sa vyhnúť?

Heroín s pervitínom je ťažko predvídateľnou a nebezpečnou kombináciou už z dôvodu stimulačných účinkov pervitínu a naopak utlmujúcich účinkov heroínu. Kombinácia pervitínu s heroínom (z ang. speedball alebo powerball) je rizikom hlavne pre srdce, nakoľko metamfetamín zvyšuje činnosť srdca, tlak a telesnú teplotu a naopak heroín utlmuje frekvenciu srdca, dýchania a tlaku. Takéto protichodné informácie pre srdce môžu spôsobiť infarkt až smrť.

Kombinácia akýchkoľvek opiátov s heroínom len znásobuje utlmenie organizmu a zvyšuje sa riziko predávkovania. Rovnako ako je spomenuté aj vyššie, kombinácia heroínu s akýmkoľvek stimulantom spôsobuje protichodné reakcie, ktoré môžu viesť k vážnym poškodeniam životne dôležitých orgánov alebo zapríčiniť až smrť.

Neexistuje bezpečná úroveň užívania drog. Môžete len minimalizovať riziká, ak sa drogu rozhodnete aj napriek informáciám o droge užiť.

Zdroje:

https://www.talktofrank.com/drug/heroin#the-risks
https://d14rmgtrwzf5a.cloudfront.net/sites/default/files/drugfacts-heroin.pdf
https://www.optionsbehavioralhealthsystem.com/addiction/heroin/effects-signs-symptoms/

DROGY


Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia.Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc.
Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *