Liečba HCV

Ako prebieha liečba HCV?

HCV (hepatitída typu C) je zápalové ochorenie pečene, ktoré spôsobuje vírus hepatitídy typu C. Prenáša sa krvou a to napríklad pri zdieľaní ihiel, šňupátka/snuffky alebo iných nástrojov na užívanie drog, nechráneným sexom a podobne. To či sa niekto infikuje sa dá zistiť iba otestovaním. Dobrou správou je, že na túto infekciu už máme účinnú život zachraňujúcu liečbu, vďaka ktorej sa osoba s HCV môže úplne vyliečiť. Ak ti test na HCV ukáže reaktívny výsledok je potrebné aby nasledovalo vyšetrenie u doktora, ktorý ti spraví konfirmačný test. Na Slovensku môžu liečiť infekciu HCV dvaja doktori špecialisti: infektológ/ička alebo hepatológ/ička. Na to aby si sa k týmto doktorom/kam dostal/a, potrebuješ výmenný lístok od obvodného lekára/ky. Vyšetrenie nie je bolestivé a pozostáva zvyčajne z odberu krvi, sona, fibroscanu a anamnézy.

Liečba

HCV sa dá liečiť a vyliečiť. Pokrok v medicíne priniesol novú liečbu na HCV. Dnes preto existuje vysoko účinná liečba, ktorá vylieči viac ako 95% ľudí z HCV. Lieky používané na liečbu HCV sa nazývajú pangenotypové priamo pôsobiace antivirotiká. Tieto lieky blokujú schopnosť vírusu HCV replikovať sa. Čiže zabraňujú vírusu aby sa v tvojej pečeni ďalej množil, vírus tak postupne v priebehu niekoľko týždňovej liečby z tela uplne vymizne. Liečba HCV je kombináciou dvoch alebo viacerých typov priamo pôsobiacich antivirotík. Liečba prebieha tabletkovou formou a trvá zvyčajne od 8 do 12 týždňov. To znamená, že budeš pravidelne každý deň užívať jednu tabletku po dobu troch mesiacov. Dnes sa už na liečbu nepoužíva interferón, takže nemusíš mať obavu, že by ti pichali interferónové injekcie, robili biopsiu pečene (pichali do pečene) alebo by si mal/a veľa nežiadúcich účinkov. V skutočnosti má táto liečba minimálne, prípadne žiadne, vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky, patrí bolesť hlavy, únava, nevoľnosť a hnačka. Tieto vedľajšie účinky sú zvyčajne mierne a vymiznú po niekoľkých týždňoch liečby. Vyliečenie sa z HCV znamená, že vírus hepatitídy C už nie je v tele človeka. Výsledok liečby sa tiež nazýva trvalá virologická odpoveď. Ľudia, ktorí majú negatívny alebo nedetegovateľný výsledok testu RNA na HCV po 12tich týždňov po ukončení liečby HCV, sa považujú za vyliečených.

Vo väčšine prípadov je liečba úspešná, tzn. osoba sa vylieči. V určitých prípadoch sa však môže stať, že prvé kolo liečby zlyhá, tzn. osoba sa nevyliečila z HCV. V tomto prípade lekár/ka zhodnotí, aký postup liečby by mal nasledovať. Zvyčajne by sa však v liečbe malo pokračovať ďalej, pokým sa osoba úspešne nevylieči, môže to však závisieť od rôznych okolností (napr. schválenie opätovnej liečby zdravotnou poisťovňou). 

Aby tvoja liečba mala čo najlepšiu šancu zabrať, musíš užívať všetky svoje tabletky každý deň tak, ako ti to predpísal doktor/ka. Je veľmi dôležité, aby si úspešne dokončil/a celý priebeh liečby. 

Liečba HCV a užívanie drog

To, že užívaš drogy nie je prekážkou na to, aby si sa mohol/a liečiť a vyliečiť z hepatitídy C. Môžeš sa liečiť tiež v prípade, že užívaš alkohol. Počas liečby na HCV nemusíš prestať s užívaním drog. Užívanie drog neznižuje účinnosť liečby. Užívanie drog taktiež nemení typ liečby, ktorá ti bude naordinovaná. Ľudia užívajúci drogy majú už aj na Slovensku právo na bezplatnú liečbu HCV. Prekážkou už nie sú ani dlhy na zdravotnom poistení. Niektorým ľuďom môže byť spočiatku liečba zamietnutá z dôvodu užívania drog alebo alkoholu alebo vysokého stupňa poškodenia pečene. Máš právo podať odvolanie, pretože prístup k liečbe ti nemôže byť odopretý. Liečba HCV môže pomôcť tvojmu zdraviu. Zaslúžiš si úctivú starostlivosť lekárov, sestier a iného zdravotníckeho personálu.

Ćo bude po liečbe?

Ľudia, ktorí sú vyliečení, budú mať vždy v krvi protilátky proti HCV, ale v tele nemajú žiadny vírus HCV. To znamená, že po zvyšok svojho života budú mať reaktívny výsledok na test na protilátky proti HCV. Ak chceš alebo potrebuješ užívať drogy aj po liečbe, je to tvoje rozhodnutie. Treba však myslieť na to, že proti HCV neexistuje žiadna vakcína ani imunita. Čiže to znamená, že ak sa aj vyliečiš z HCV, môžeš sa znova infikovať a znova dostať HCV. Toto sa nazýva opätovná infekcia – reinfekcia. Mal/a by si preto aj počas a po liečbe dodržiavať zásady bezpečnejšieho užívania drog:

  • nikdy po nikom nepoužívaj ihly, striekačky, vodu, filter, štupel, škrtidlo, vždy maj všetko svoje a ideálne sterilné, 
  • používaj vlastnú snuffku/šňupátko aj fajku, nikdy nezdieľaj, 
  • ak používaš fajku po niekom, najskôr vydezinfikuj časť fajky, ktorú si vkladáš do úst, 
  • alebo použi vlastný náustok na fajku.

Aj po liečbe by si sa o svoju pečeň mal/a starať. Ak bola tvoja pečeň už aj pred liečbou HCV v poslednom štádiu fibrózy – čiže cirhóza, bude potrebné, aby si aj po ukončení liečby chodil/a na kontroly. Je to z toho dôvodu, že pri cirhóze hrozí vznik rakoviny pečene, preto musí byť pečeň monitorovaná každých šesť mesiacov, aj keď sa zdravie pečene po liečbe zlepší. Ak tvoja pečeň nebola v štúdiu cirhózy pred liečbou, nepotrebuješ špecifické sledovanie na skríning rakoviny pečene po vyliečení HCV. V oboch prípadoch by si však mal/a upraviť svoju stravu a životný štýl, aby sa tvojej pečeni darilo lepšie. 

Benefity liečby

Napriek tomu, že sa stále hovorí o tom, ako môže liečba pomôcť tvojmu zdraviu, môže byť náročné si to prakticky predstaviť. Pre mnohých ľudí sa kvalita života zlepšuje. Čo teda môžem od liečby očakávať a aké výhody má vyliečenie z HCV?

  • Vírus HCV už nemôže poškodiť tvoju pečeň. 
  • Liečba tiež zabraňuje zlyhaniu pečene a znižuje šancu na rozvoj rakoviny pečene alebo úmrtie.
  • Keďže pečeň sa dokáže sama zregenerovať, funkčnosť tvojej pečene sa môže časom zlepšiť.
  • Môžeš mať viac energie.
  • Môžeš mať menej bolesti tela. 
  • Tvoj spánok sa môže zlepšiť.
  • Vírus HCV neprenesieš na iných ľudí, takže tým chrániš aj svoje okolie.

Uvedomujeme si, že proces testovania a liečby môže byť náročný, ale vieme ti s tým pomôcť, neváhaj nás preto kontaktovať. Ak by si mal/a záujem o testovanie na HCV, môžeš sa nám ozvať na tel. č. 0947 929 724 alebo na mail brustikova.odyseus@gmail.com. Vieme ti poskytnúť nielen testovanie ale aj sprevádzanie do infektologickej či hepatologickej ambulancie a tiež procesom liečby. Služby poskytujeme v Bratislave, viac sa dočítaš na našom webe https://www.ozodyseus.sk/.

Zdroje:

https://www.catie.ca/hepatitis-c-an-in-depth-guide#book-block-menu-17643

http://librarypdf.catie.ca/ATI-70000s/70194.pdf

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-c

ZDRAVIE


Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia.Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc.
Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *