Liečba HIV

Liečba HIV, Pre-Expozičná (PrEP) a Post-Expozičná (PEP) Profylaxia

HIV pozitívny status žiaľ v našej spoločnosti so sebou prináša istú stigmu a ľudia majú prirodzene z vírusu HIV strach. Paradoxne je však vírus HIV menej infekčný ako iné pohlavne prenášané vírusy. V rámci pohlavného styku je najrizikovejší análny sex. Obavy z HIV však plynú predovšetkým z “neliečiteľnosti” tejto infekcie. Liečbe HIV a možnostiam zníženia prenosu HIV sa budeme venovať v tomto článku.

Liečba HIV antiretrovírusovou terapiou (ART)

Infekcia HIV zatiaľ nie je úplne vyliečiteľná, ale je účinne liečiteľná, čo znamená, že zabraňuje rozvoju ochorenia a skvalitňuje život HIV infikovaným ľuďom. Liečba HIV sa nazýva antiretrovírusová terapia (ART). ART zahŕňa každodenné užívanie kombinácie liekov proti HIV. Lieky sa kombinujú z dôvodu zabezpečenia zníženia rizika, že sa HIV u človeka stane rezistentným voči užívaným liekom. HIV napadá a ničí CD4 bunky (T-lymfocyty) imunitného systému bojujúce s infekciou. Strata buniek CD4 sťažuje telu boj proti infekciám a určitým druhom rakoviny súvisiacej s HIV. Lieky proti HIV zabraňujú množeniu HIV (tvorbe jeho kópií), čo znižuje množstvo HIV v tele (nazývané vírusová záťaž). Menej HIV v tele dáva imunitnému systému šancu zotaviť sa a produkovať viac CD4 buniek. Aj keď je v tele stále nejaké množstvo HIV, imunitný systém je dostatočne silný na to, aby bojoval s infekciami a určitými druhmi rakoviny súvisiacimi s HIV.

Priebeh liečby 

Užívanie liekov proti HIV udržuje ľudí s HIV v zdraví a zabraňuje prenosu HIV. Užívanie liekov proti HIV každý deň a presne podľa predpisu (tzv. adherencia) tiež znižuje riziko rezistencie na lieky. Ľudia s HIV by mali začať užívať lieky proti HIV čo najskôr po diagnostikovaní HIV. Osoby s HIV, ktoré otehotnejú a ešte neužívajú lieky proti HIV, by tiež mali začať užívať lieky proti HIV čo najskôr.

Počas liečby je u osoby v pravidelných intervaloch monitorované:

  • počet CD4+ lymfocytov,
  • množstvo cirkulujúceho vírusu v plazme – vírusová záťaž,
  • výskyt infekcií a nádorov súvisiacich v HIV,
  • vedľajšie príznaky počas liečby.

Lieky proti HIV môžu interagovať s inými liekmi proti HIV v režime liečby HIV alebo s inými liekmi, ktoré človek užíva. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti starostlivo zvažujú potenciálne interakcie liekov predtým, ako nastavia režim liečby HIV. V prípade reaktívneho výsledku testu na HIV budeš odoslaný/á do infektologickej HIV ambulancie. Na Slovensku ide o nasledovné ambulancie:

  • Bratislava – Centrum pre liečbu HIV/AIDS pacientov, Univerzitná nemocnica BA, Nemocnica akademika Ladislava Dérera, Kramáre
  • Nitra – Ambulancia pre HIV – Fakultná nemocnica Nitra 
  • Banská Bystrica – Infektologická ambulancia I. (Ambulancia pre HIV/AIDS), Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta
  • Martin – Ambulancia pre liečbu a dispenzariáciu HIV/AIDS pozitívnych osôb, Univerzitná nemocnica Martin
  • Košice – Centrum pre dispenzarizáciu a liečbu HIV pozitívnych osôb, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Nárok na bezplatnú liečbu HIV má na Slovensku každá osoba bez ohľadu na užívanie drog a dlhy na zdravotnom poistení.

Život s HIV

ART sa odporúča každému, kto má HIV. V súčasnosti by teda mal byť liečený každý pacient a pacientka, ktorí s liečbou súhlasia. Význam liečby spočíva nielen v individuálnom efekte pre konkrétnu osobu (zastavenie množenia vírusu, zabránenie progresie ochorenia), ale aj v kolektívnom epidemiologickom efekte (zabránenie prenosu ochorenia na iné osoby). Lieky proti HIV pomáhajú ľuďom s HIV žiť dlhší a zdravší život. ART tiež znižuje riziko prenosu HIV.  Znížením množstva HIV v tele znižujú lieky proti HIV aj riziko prenosu HIV. Hlavným cieľom liečby HIV je znížiť vírusovú záťaž človeka na nedetekovateľnú úroveň. Nedetekovateľná vírusová záťaž znamená, že hladina HIV v krvi je príliš nízka na to, aby sa dala zistiť testom vírusovej záťaže. Získanie a udržanie nedetekovateľnej vírusovej záťaže je to najlepšie, čo môžu ľudia s HIV urobiť, aby zostali zdraví.  Ďalšou výhodou zníženia množstva vírusu v tele je, že zabraňuje prenosu na iných prostredníctvom sexu alebo zdieľania injekčných striekačiek a tiež z matky na dieťa počas tehotenstva, pôrodu a dojčenia. Toto sa niekedy označuje prevencia prostredníctvom liečby (TaSP – Treatment as Prevention).  Ale niekedy môžu lieky proti HIV spôsobiť vedľajšie účinky. Väčšina vedľajších účinkov liekov proti HIV je zvládnuteľná, ale niektoré môžu byť závažné. Celkovo prínosy liekov proti HIV ďaleko prevyšujú riziko vedľajších účinkov. Okrem toho novšie lieky proti HIV spôsobujú menej vedľajších účinkov ako lieky používané v minulosti. Keďže sa liečba HIV neustále zlepšuje, u ľudí je menej pravdepodobné, že budú mať vedľajšie účinky ich liekov proti HIV.

Znižovanie rizika prenosu – PrEP a PEP

Preexpozičná profylaxia (alebo PrEP) je liek, ktorý sa užíva na prevenciu infekcie HIV. Užívajú ho ľudia, ktorým hrozí riziko infekcie HIV, aby zabránili infikovaniu HIV pri rizikovom sexuálnom správaní alebo pri injekčnom užívaní drog. PrEP môže zabrániť tomu, aby sa HIV uchytilo a šírilo v tele. PrEP je vysoko účinný na prevenciu HIV, ak sa užíva podľa predpisu.  Pri dennom užívaní jednej tabletky PrEP sa znižuje riziko nákazy HIV zo sexu o približne 99 %. PrEP znižuje riziko nákazy HIV pri injekčnom užívaní drog najmenej o 74 %. Používanie kondómov je stále dôležité pre ochranu pred inými pohlavne prenosnými infekciami. Používanie kondómov je tiež dôležité na prevenciu HIV, ak sa PrEP neužíva podľa predpisu. PrEP sa dá užívať nielen pravidelne, ale aj situačne, ak vieš, že pôjdeš napr. na chemsex párty. V tomto prípade, by si mal/a užiť dve tabletky deň pred akciou a potom jednu tabletku denne ešte dva dni potom. O správnom dávkovaní sa však informuj u svojho lekára/ky.  Na Slovensku je PrEP hradená v plnej výške v zdravotnej poisťovni Union a VšZP. Tieto tabletky ti vie predpísať jedine infektológ/ička na klinikách pre liečbu HIV/AIDS (uvedené sú v texte vyššie) a nepotrebuješ výmenný lístok od obvodného lekára/ky. 

Postexpozičná profylaxia (alebo PEP) je využitie antiretrovírových liekov na zabránenie šíreniu HIV v tele po vysoko rizikovej situácii, kedy hrozil prenos HIV, napr. po sexe s HIV pozitívnou osobou. Tieto lieky je potrebné začať užívať najneskôr 72 hodín (3 dni) po rizikovej situácii, inak nebude fungovať. PEP je účinná pri prevencii infekcie HIV, ak sa užíva správne, ale nie je 100% účinná. Čím skôr začneš užívať PEP po možnej expozícii HIV, tým lepšie. Každá hodina sa ráta. PEP by sa mal/a používať iba v núdzových situáciách. Nie je určená na pravidelné užívanie ľuďmi, ktorí môžu byť často vystavení nákaze HIV. Počas užívania PEP je dôležité používať iné metódy prevencie HIV, ako je používanie kondómov správnym spôsobom pri každom pohlavnom styku a používanie iba nových, sterilných ihiel a nádobíčka pri injekčnom užívaní drog. Lieky sa užívajú 28 dní a predpisuje ich infektológ/infektologička. Lieky nie sú hradené žiadnou zdravotnou poisťovňou na Slovensku. Lieky sú hradené len v prípade sexuálneho zneužitia, nie je však potrebné vyšetrenie, ktoré by toto zneužitie “dokazovalo”. Vo zvyšných prípadoch sa ich cena pohybuje približne v rozmedzí 150-250€.

Viac informácii o príznakoch, diagnostike, prevencii a liečbe HIV a AIDS získaš na našom webe, ktorý sa venuje výlučne tejto téme: https://www.hivaids.sk

Uvedomujeme si, že proces testovania a liečby môže byť náročný, ale vieme ti s tým pomôcť, neváhaj nás preto kontaktovať. Ak by si mal/a záujem o testovanie na HIV, môžeš sa nám ozvať na tel. č. 0947 929 724 alebo na mail brustikova.odyseus@gmail.com. Vieme ti poskytnúť nielen testovanie ale aj sprevádzanie do infektologickej ambulancie a tiež procesom liečby. Služby poskytujeme v Bratislave, viac sa dočítaš na našom webe https://www.ozodyseus.sk/.

Zdroje:

https://www.lekari-bez-hranic.cz/hivaids
https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/hiv-infekcia-v-sucasnosti
https://hivinfo.nih.gov/understanding-hiv/fact-sheets/hiv-treatment-basics
https://www.cdc.gov/hiv/risk/art/index.html
https://www.infektologia.sk/pracoviska/zobrazit-pracoviska/3
https://www.chciprep.cz/co-je-prep
https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-prevention/using-hiv-medication-to-reduce-risk/pre-exposure-prophylaxis
https://www.cdc.gov/hiv/risk/prep/index.html
https://www.hiv-prevence.cz/post-expozicni-profylaxe-tzv-zaleceni.html

Jak odletět na Mars a bezpečne se vrátit zpátky – příručka přežití pro uživatele chemsexu by Prague Pride & Cuntessa

ZDRAVIE


Nepodporujeme užívanie akýchkoľvek drog. Článok sa snaží minimalizovať riziká, ktoré s užívaním drog súvisia.Užívanie akejkoľvek látky akýmkoľvek spôsobom, môže viesť k závažným zdravotným problémom. Zverejnenými informáciami sa snažíme zmierniť negatívne dopady užívania drog na zdravie. Pokiaľ je to možné, vyhni sa užívaniu drog. Zabrániš tak problémom a riziku vzniku drogovej závislosti. Navštív sekciu pomoci a vyhľadaj odbornú pomoc.
Dôležité je využívať informácie aj podľa právneho upozornenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *